Ріо-Ондо (річка)

Ріо-Ондо (англ. Rio Hondo) — найбільша річка півночі Белізу, тече в двох округах Ориндж-Волк та Коросаль, що в Белізі[1]. Ріво-Ондо виступає природною межею поміж Белізом та Мексикою. Річка входить до числа найбільших в країні із довжиною близько 150 км, та площею басейну до 2688 км² (без її трьох приток, які злившись майже одночасно і формують русло річки). Свої води несе на північ країни, до Карибського моря, зокрема в затоку-бухту Четумаль.

Ріо-Ондо
18°29′17″ пн. ш. 88°19′09″ зх. д.
Витік
висота, м 50
Гирло Карибське море
• координати 18°29′11″ пн. ш. 88°18′56″ зх. д.
Країни: Беліз
Довжина 150 км
Площа басейну: 2688
Притоки: Блю Крік (річка)
Ідентифікатори і посилання
GeoNames 3581935
 Медіафайли у Вікісховищі

Протікає територією двох округів Белізу та одного Мексики, поруч чи по берегах річки розташовано зо 2 десятка поселень. В окрузі Ориндж-Волк поселення: Росіта, Ньюендорф, Санта-Круз, Сан-Роман, Дуглас. В окрузі Коросаль, тече поруч поселень: Сан-Віктор (San Victor), Сан-Нарцісо (San Narciso), Санта-Елена (Santa Elena) та Консейо (Consejo).

Вважається, що витік річки Ла-Пальма (La Palma), знаходиться в густих лісах Гватемали, зокрема в департаменті Петен, на невеличкому підвищенні Юкатанської платформи, яке є західною частиною Пагорбів Ялбак (Yalbac Hills)[2], що знаходяться на південному сході Юкатанської низовини[3], зокрема, заболочених рівнин Юкатанської платформи[4][5].

Уже з середини своєї течії (після злиття Ла-Пальма (La Palma), Ріо-Азул (Río Azul) та Бутс Рівер (Booth's River)), річка формує широку пойму (інколи шириною в 2 км), заповнену болотами та старицями. Відтак, річище стає глибоким із розлогими берегами, в'ється поміж десяток тропічних озер-боліт. Гирло широке й утворює невеличкий естуарій при впадінні до затоки[6].

Назви річки Ріо-Ондо, відповідно на іспанський та англійський манер. В белізців прийнято її називати на кшталт «головної річки», адже це була головна артерія ще від часів майя.

Флора і фауна річки притаманна саме тропічній флорі та фауні. Тут водяться крокодили та сотні видів птахів.

Чимало берегових площ і пойма річки були піддані меліорації та осушуванню, відтак довкола неї розкинулися фермерські сільськогосподарські угіддя (особливо в серединній її частині).

Примітки

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.