Самбірські близнюки (шахи)

Самбірські близнюки — ідея утворення близнюків у такий спосіб: кожна нова позиція утворюється шляхом перестановки чорного короля на поле, з якого йому було оголошено мат. Крім початкової позиції повинно утворюватись іще, як мінімум, два близнюки.

Історія

Цей спосіб утворення близнюків запропонували у 2016 році шахові композитори Мітюшин Анатолій Анатолійович (15.05.1960) і Залокоцький Роман Федорович (03.05.1940).

Перший близнюк має певне рішення. Щоб пройшло утворення нового близнюка в запропонований спосіб, потрібно переставити чорного короля на поле, з якого оголошувався мат. Наступний близнюк повинен утворюватись шляхом перестановки чорного короля на поле, з якого було оголошено мат вже у цьому близнюку. В результаті повинно бути, щонайменше три близнюки — два утворених близнюки і початкова позиція.

Цей спосіб утворення близнюків дістав назву самбірські близнюки, в честь Самбірського регіону Львівської області України, в якому проживають проблемісти. Ці близнюки відносяться до ідеальних близнюків. Є кілька форм вираження самбірських близнюків.

Циклічна форма

Для вираження циклічної форми необхідно щоб з початкової позиції утворювалось мінімум ще два близнюки, причому в останньому близнюку мат оголошується з поля, з якого переставили чорного короля для утворення першого близнюка.

Роман Залокоцький
Анатолій Мітюшин
«Чорно-білі стежини»
2016
abcdefgh
8
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
h#2       a)-d)       (5+8)








b) c5, c) d7, d) b8

a) 1. Ta4 Sb7 2. Ta5 Sc5#[1]
b) 1. Le3 Sb6 2. Ld4 Sd7#
c) 1. Lg5 Sс6 2. Ld8 Sb8#
d) 1. Ld5 Sс7 2. La8 Sa6#

В цій задачі самбірські близнюки виражені в циклічній формі.

Примітки

Це є один із варіантів міжнародного позначення фігур. Використовується для запису розстановки фігур на шахівниці, ходів розв'язку, ілюзорної чи хибної гри шахової задачі, а також запису ходів шахової партії.

  1. Позначення: К — король, D — ферзь, T — тура, L — слон, S — кінь

Література

  • Журнал «Чорно-білі стежини» № 4(53) 2016 р.—С. 65
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.