Санріку

Санріку (三陸海岸, Sanriku-kaigan) — прибережний регіон у Японії, на північному сході острова Хонсю.

Санріку
Держава  Японія[1]
Адміністративна одиниця Префектура Івате[1]
Префектура Міяґі
Префектура Аоморі
Місце розташування Sanrikud
Розташовується на водоймі Тихий океан
Знаходиться на природоохороній території Sanriku Fukkō National Parkd
 Санріку у Вікісховищі

Назва

Назва регіону Санріку перекладається буквально як «три Ріку», оскільки за часів періоду Мейдзі (до моменту створення адміністративної системи префектур у Японії) він складався з трьох провінцій Рикусю, Рікутю і Рікудзен.[2]

Географія

Санріку простягається вздовж узбережжя Тихого океану на відстань 600 км від громади Хатінохе у префектурі Аоморі[3] на півночі і до півострова Осіка у префектурі Міяґі на півдні. Північна його частина є нагромадженням скель і круч, на півдні ж лежать переважно вузькі, звивисті бухти. На узбережжі розташовані три префектури: Аоморі, Івате і Міягі.

Протягом багатьох сотень років узбережжя Санріку, особливо його південна частина, схильна до сильних землетрусів і спричинених ними ударів цунамі. Це пов'язано з двома причинами:

  1. Санріку лежить поруч із розташованою тут зоною субдукції Тихоокеанської плити, що є причиною частих землетрусів, які викликають, у свою чергу, гігантські цунамі. Серед найпотужніших землетрус і цунамі Дзьоган-Санріку (869), землетрус і цунамі Кейсьо-Санріку (1611), землетрус і цунамі Мейдзі-Санріку (1896) і землетрус Тохоку (2011).
  2. Особливо важкі наслідки цунамі також пов'язані з особливостями прибережного рельєфу в південній частині Санріку. Порізаний бухтами ландшафт при ударах хвиль викликає їх рефракцію, що підвищує висоту і багаторазово посилює руйнівну дію цунамі.[4]

На територіях префектур Міягі і Івате розташований Національний парк Рікусю-Кайган, у південній частині Санріку Мінамі-Санріку-Кінказан (національний парк).[5]

Рибальство

Перед узбережжям Санріку в Тихому океані зустрічаються йде з півночі холодна течія Оясіо з півночі і тепла Куросіо зі сходу. Завдяки цьому унікальному природному феномену знаходяться води біля узбережжя Санріку входять в число трьох найбагатших промисловою рибою регіонів у світі.

Примітки

  1. GEOnet Names Server — 2018.
  2. Nippon-Kichi, 三陸リアス式海岸 Sanriku-riasushiki-kaigan  Saw-tooth Sanriku Coastline
  3. Japan-i, Sanriku Coastline/Kamaishi Daikannon Архівовано 2011-07-22 у Wayback Machine.
  4. Satake, Kenji (2005). Tsunamis: Case Studies and Recent Developments. Advances in Natural and Technological Hazards Research (Book 23). Springer. с. 99. ISBN 1402033265.
  5. (Japanese). Daily Tohoku. 5 жовтня 2010 http://www.daily-tohoku.co.jp/news/2010/10/05/new1010050803.htm. Процитовано 15 березня 2011. Проігноровано невідомий параметр |script-title= (довідка); Пропущений або порожній |title= (довідка)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.