Сара Леандер

Сара Леандер (швед. Zarah Leander, Zarah Stina Hedberg; по-німецьки вимовляється Цара Леандер)  шведська акторка та співачка. Найбільш відома ролями «фатальних жінок» у кінофільмах студії UFA середини тридцятих років минулого століття.

Сара Леандер
швед. Zarah Leander
Зображення
Ім'я при народженні швед. Sara Stina Hedberg
Народилася 15 березня 1907(1907-03-15)
Карлстад, Швеція
Померла 23 червня 1981(1981-06-23) (74 роки)
Стокгольм, Швеція
  • інсульт
  • Поховання
    Häradshammar Churchd : 
    Громадянство  Швеція
    Діяльність актриса, співачка
    Роки діяльності 1930 1966
    У шлюбі з Nils Leanderd[1], Arne Hülphersd і Vidar Forselld[1]
    Діти Göran Forselld
    IMDb ID 0495136
    Нагороди та премії

     Сара Леандер у Вікісховищі

    Життєпис

    Народилася 15 березня 1907 року в Карлстадті, Швеція.

    Хоч Сара займалася з дитинства грою на фортепіано і скрипці та виступала з піснями з шести років, спочатку Сара не думала про кар'єру акторки. Два роки після закінчення освіти вона працювала секретаркою, в 1926 році вийшла заміж за Нільса Леандра та народила двох дітей (в 1927 та 1929 роках). Того ж 1929 року її пісня «Чи хочете ви побачити зірку?» («Vill ni se en stjärna?») потрапила до фонотеки продюсера кабаре Ернста Рольфа. Протягом 1930 року вона виступила в чотирьох кабаре Стокгольму та взяла участь в записі пісні Марлен Дітріх «Falling in Love Again». Того ж року шлюб Цари та Нільса розпався.

    Кар'єра

    З початку тридцятих Леандер виступає з піснями художника та музиканта Карла Герхарда, відомого своєю антинацистською позицією. Серед інших пісень в 1934 Сара виконала його пісню «I skuggan av en stövel» ('В тіні чобота'), в якій різко засуджувалась позиція нацистів стосовно євреїв.

    В 1936 році Сара підписує контракт з найбільшою кіностудією Німеччини UFA, виявивши при цьому незламну волю до виконання своїх умов — зокрема щодо гонорару, половина якого мала виплачуватись шведськими кронами в банк Стокгольму, а також суттєвого впливу на вибір своїх ролей. Вона уникала спілкування з провідними членами партії НСДАП і ніколи не брала участі в партійних заходах, за що міністр пропаганди Геббельс назвав її «ворогом Німеччини». На одному приватному званому вечорі Сара випадково таки зустрілась з Геббельсом, який після знайомства іронічно запитав: «Сара, хіба це не єврейське ім'я?», на що отримав різку відповідь «Може бути. А як щодо імені „Йозеф“?». «Гм, гарна відповідь», тільки й зміг відповісти на це міністр пропаганди.

    Завдяки своєму впливу на обрані ролі Леандер грала переважно сильних, незалежних, успішних жінок, які боролися з впливом патріархального, упередженого й догматичного суспільства. При цьому головні прибутки Цари надходили не від кіноролей, а від пісень, зокрема «Davon geht die Welt nicht unter» ('Це не кінець світу') та «Ich weiß, es wird einmal ein Wunder gescheh'n» ('Я знаю, колись трапиться диво') випущені в 1942 році, були чи не найпопулярнішими, як зараз кажуть, хітами всієї Європи.

    1943 рік став останнім роком роботи Цари в Німеччині — через проблеми на фронті нацистська партія намагалась притягнути до пропаганди всіх акторів, тож після постійних відмов вступити до лав НСДАП Леандер розриває контракт і повертається до Швеції, де незадовго до цього купила будинок в передмісті Стокгольму. Після закінчення війни Цара брала участь в кількох фільмах, виступала в театрі та виконувала пісні, але вже більше ніколи її популярність не сягала «довоєнного» рівня.

    В 1981 році, наступного дня після свого виступу на сцені театру, Сара померла від інсульту.

    Фільмографія

    Фільми

    Рік Назва Оригінальна назва Роль Примітка
    1931 Загадки ДантеDantes MysterierСпівочий Демон
    Фальшивий мільйонерFalska millionärenМаргаріта Лебон
    1935 СкандалÄktenskapslekenТора Діідікен
    1937 До нових берегівZu neuen UfernГлорія Вейн
    Прем'єраPremiereКармен Девьйо
    ХабанераLa HabaneraАстрі Стернхельм
    1938 ВітчизнаHeimatМагда фон Шварц
    ЧорнобуркаDer BlaufuchsІлона Паулюс
    1939 Мона ЛізаMona LisaМона Ліза
    Посеред гамірного балуEs war eine rauschende BallnachtКатєріна Алєксандровна Муракіна
    Пісня пустеліDas Lied der WüsteГрейс Колінз
    1940 Серце королевиDas Herz der KöniginМарія, королева Шотландська
    1941 Шлях на волюDer Weg ins FreieАнтонія Корвелі
    1942 Велике коханняDie große LiebeХанна Хольберг
    1943 ТодіDamals Вєра Мейнерс
    1950 ГабріелаGabrielaГабріела
    1952 Куба КабанаCuba CabanaАрабелла
    1953 Аве МаріяAve MariaМарія Талланд
    1954 З тобою було завжди так добреBei Dir war es immer so schönЗірка
    1959 Блакитний метеликDer blaue NachtfalterДжулія Мартенс

    Примітки

    Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.