Сатаплія
Карстові печери Сатаплія — група карстових печер в Західній Грузії, в Цхалтубському муніципалітеті (Імеретія), в 10 км від Кутаїсі в північно-західному напрямку. Печери розташовані на території Сатаплійського державного заповідника.
Спелеологічна характеристика
Абсолютна висота печер змінюється від 275 до 405 м. Багаті видами флори і фауни. На прилеглій території розташований колхідський ліс з реліктовими та ендемічними рослинами, а також слідами динозаврів. З п'яти печер для доступу туристів відкрита тільки одна (№ 1).
Інститут Вахушті зібрав спелеологічну експедицію, якій було доручено дослідження печер на території Грузії, з тому числі і печери Сатаплія, які були досконало вивчені.
Сліди динозавра, які обчислюються десятками мільйонів років, мають значення світового масштабу і є одним з рідкісних пам'ятників старовини. Крім того поблизу знаходяться карстові печери, з прозорими сталактидами і сталагмітами.
У заповіднику «Сатапліа» збережений чудовий ліс, який займає площу приблизно 500 га. На сьогоднішні завершено широкомасштабні будівельні роботи, в рамках яких, за проектом біля печери, у скелястій околиці, на ділянці 210 м були зроблені обмежувальні перила. Залізну захисну установку, встановлену над слідами динозаврів, було замінено оригінальною дерев'яною конструкцією.
Література
- Грузинська радянська енциклопедія. — Тб.: 1984. — Т. 8. — С. 656–657.
- Кипиани Ш., Тинтилизов З. Кадастр кастровых пещер Грузии. — Тб., 1966.
- Юзбашьян С. М. К изучению фауны niphargus в Грузии. — 1942.
- Канделаки Н., Дзоценидзе Г. Карстовые пешеры Цхалтубо и Сатаплии. — 1937.