Свердловина експлуатаційна

Свердловина експлуатаційна (рос. скважина эксплуатационная; англ. development well, operating hole; нім. Fördersonde f, Förderbohrung f, Produktionsbohrung f) свердловина, що буриться для вилучення пластових флюїдiв у вiдповiдностi з проектом розробки родовища.

Експлуатаційні свердловини бурять на повністю розвіданому і підготовленому до розроблення родовищі з метою експлуатації покладів нафти та газу.

Опис і різновиди

До цієї категорії входять оцінювальні (для оцінки продуктивності горизонтів по нафті і газу), видобувні, нагнітальні (для запомповування в продуктивні пласти води або газу з метою підтримування пластового тиску і підвищення нафтовилучення із пластів), спостережні, з допомогою яких контролюється стан тиску в різних частинах розроблюваного родовища i п'єзометричнi свердловини.

  • Свердловина оцінювальна — свердловина, що призначена для уточнення г.ч. нафтонасиченості, а також колекторських властивостей продуктивного пласта, властивостей пластових флюїдів і інш.
  • Свердловина видобувна — свердловина, призначена для експлуатації родовищ природних газів, нафти, сірки, розсолів, твердих корисних копалин (підземне вилуговування). Використовується для видобування цих корисних копалин.
  • Свердловина нагнітальна — свердловина, яка служить для закачування в продуктивні пласти води, газу, теплоносіїв, а також повітряної або парокисневої суміші та інш. витiсняючих аґентiв.

Нормальна експлуатаційна свердловина — свердловина, з якої задану кількість рідини можна відбирати стандартним свердловинним устаткуванням, забезпеченим на вході тільки простим фільтром, без застосування будь-яких спеціальних пристроїв або пристосувань, тобто без урахування будь-яких ускладнювальних факторів. У процесі експлуатації нормальних свердловин не повинно бути впливів піску, відкладів парафіну і солей, корозії і т. д. на тривалість безперервної роботи свердловини. Глибина занурення штангових насосів не повинна перевищувати необхідного мінімуму у разі відпомповування рідини, яка не містить вільного газу.

Гідродинамічно досконалі і недосконалі свердловини

Розрізняють гідродинамічно досконалі і недосконалі свердловини.

  • СВЕРДЛОВИНА ГIДРОДИНАМІЧНО ДОСКОНАЛА- свердловина з вiдкритим вибоєм, яка розкриває продуктивний пласт на всю його товщину i в межах останнього не обсаджена колоною труб.
  • СВЕРДЛОВИНА ГIДРОДИНАМІЧНО НЕДОСКОНАЛА — свердловина, яка або не розкриває продуктивний пласт на всю його товщину, або пробурена на всю його товщину, обсаджена зацементованою колоною труб i перфорована, або пробурена не на всю його товщину, обсаджена зацементованою колоною труб i перфорована. Гiдродинамiчна недосконалiсть свердловини зумовлена конструкцiєю її вибою i проявляється в порушеннi плоскорадiальностi потоку у привибiйнiй зонi.
    • СВЕРДЛОВИНА, ГІДРОДИНАМІЧНО НЕДОСКОНАЛА ЗА ХАРАКТЕРОМ РОЗКРИТТЯ ПЛАСТА — свердловина, яка розкрила пласт на всю його товщину, але сполучається з пластом через отвори в колоні труб (спеціальний фільтр або перфораційні отвори).
    • СВЕРДЛОВИНА ГІДРОДИНАМІЧНО НЕДОСКОНАЛА ЗА СТУПЕНЕМ РОЗКРИТТЯ ПЛАСТА — свердловина з відкритим вибоєм, яка розкрила пласт не на всю його товщину.

Свердловина-дублер

Крім того, виділяють свердловини-дублери: СВЕРДЛОВИНА-ДУБЛЕР (рос. скважина-дублер; англ. offset well; нім. Doubleursonde f) — свердловина, яка пробурена безпосередньо біля свердловини, експлуатація якої стала неможливою через непоправний аварійний стан її (руйнування колони обсадних труб, наявність аварійних труб, які неможливо витягнути із свердловини і т. ін.).

Свердловини резервні

Експлуатаційні свердловини, кількість яких закладається в проекті розробки родовища і які бурять під час реалізації проектних рішень, коли виявляються відхилення від прийнятих раніше уявлень про геологічну будову або колекторські властивості об'єкта розробки.

Свердловини, які освоюються й очікують освоєння після буріння

Група експлуатацiйного фонду свердловин:

  • а) свердловини, які прийнятi пiсля бурiння на баланс нафтогазовидобувного пiдприємства i знаходяться за станом на кiнець звiтного перiоду в освоєннi або очiкують освоєння для експлуатацiї на нафту чи газ та переведенi в експлуатацiйний фонд з числа таких, які не давали ранiше продукцiї (нагнiтальних, контрольних, законсервованих тощо), якщо вони знаходяться на кiнець звiтного перiоду в освоєннi;
  • б) свердловини, які переведені в експлуатаційний фонд із інших фондів (нагнітальні, контрольні, законсервовані) і знаходяться на кінець звітного року в освоюванні, обліковуються в цій групі свердловин тільки в тому разі, якщо раніше вони ніколи не експлуатувалися на нафту і газ;
  • в) свердловини, які раніше відносились до категорії продуктивних і знаходяться на кінець звітного кварталу в освоюванні або в очікуванні освоєння після проведення в них ремонтно-ізоляційних, дослідно-випробувальних та інших відновлювальних робіт, обліковуються в складі недіючого фонду.

Література

  • Мислюк М. А. та ін. Буріння свердловин. Т. 1. К.: «Інтерпрес ЛТД», 2002.
  • Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. Д. : Східний видавничий дім, 2013. — Т. 3 : С  Я. — 644 с.
  • Бойко В. С., Бойко Р. В. Тлумачно-термінологічний словник-довідник з нафти і газу. Тт. 1-2, 2004—2006 рр. 560 + 800 с.
  • Білецький В. С. Основи нафтогазової справи / В. С. Білецький, В. М. Орловський, В. І. Дмитренко, А. М. Похилко. — Полтава: ПолтНТУ, Київ: ФОП Халіков Р. Х., 2017. — 312 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.