Світосистема

Світосистема — це результат глобальної геопросторової єдності причинно-наслідкових ефектів зростання масштабності потоків і структур суспільної активності, швидкості та інтенсивності генетичних та функціональних взаємодій в системі «людина-природа». Визначенням цього терміну займалися: О. Шаблій, М. Пістун, О. Топчієв, К. Оме та інші. Людина,як компонент географічного середовища, почала займати провідне місце. Її зв'язки з природою перейшли на інший функціональний рівень. Світ — це не лише поєднання людини і природи, це включення тих функціональних систем, за якими вони співіснують.

Функціональні і генетичні складові

  • Натуросфера — це сфера, що включає в себе всі геосфери (літосферу, гідросферу, атмосферу, біосферу), що утворюють «життєвий простір» функціонування людини.
  • Соціосфера;
  • Еконосфера — це сукупність людських відносин, що виникають в процесі матеріального і нематеріального виробництва.
  • Техносфера;
  • Культуросфера;
  • Політосфера — взаємодія суб’єктів, що визначають суспільні відносини, основою яких є проблема завоювання, використання і утримання влади.

Функціональні зв’язки в світосистемі вирізняються своєю глобальністю, так як зростає масштабність, інтенсивність та швидкість взаємодій на локальному і глобальному рівнях. Але ці рівневі межі поступово розмиваються, так як певна локальна подія може глобально впливати на весь світ.

Функціонально-компонентний склад

Функціонально-компонентний склад глобального системного утворення як світосистема формують такі підсистеми:

  1. Демографо-екологічна підсистема розглядається як сукупність зв’язків між людиною і природою у формуванні життєвого простору. Природні умови виступають передумовою відтворення населення.
  2. Економічно-господарська підсистема — сукупність виробничих відносин з поєднанням розвитку продуктивних сил в єдиному економічному просторі.
  3. Інформаційно-технологічна підсистема — це технологічні системи і процеси, що є наслідком розумової діяльності з освоєнням навколишнього світу.
  4. Соціально-культурна підсистема - сукупність структур, які забезпечують генетичний і функціональний обмін культурними цінностями.
  5. Політична підсистема — система державних і недержавних стосунків соціальних (суспільних та політичних) інститутів, що виконують певні політичні функції.

Джерела

  1. Пістун М.Д. Основи теорії суспільної географії: Навчальний посібник. К., 1996.
  2. Яценко Б.П. Країнознавство: основи теорії: навч. посіб. для студ. геогр. спец. вищ. навч. закл. / Б.П. Яценко, В.К. Бабарицька. — К.: Либідь, 2009. — 312 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.