Світ за Новіковим (роман)

«Світ за Новіковим» (рос. Мир по Новикову) — роман-трилер російського письменника Андрія Гусєва. Виданий 2006 року.

Світ за Новіковим
рос. Мир по Новикову
Жанр роман
Автор Андрій Гусєв
Мова російська
Написано 1996—2006
Опубліковано 2006
Попередній твір З мандатом Хроноса
ISBN 978-5-903321-02-5

 Цей твір у Вікіцитатах
 Цей твір у  Вікіджерелах

Сюжет

Сюжет роману обертається навколо використання ядерних матеріалів терористами у Москві. До рук головного героя потрапляє якийсь рукопис, після чого він повинен вирішити, як діяти далі.

Головний персонаж книги — художник за фахом, Віктор Новіков. Проте, він не тільки пише картини, але й працює в газеті. Згодом обіймає посаду редактора у російському агентстві «Інтертелекс» (алюзія на інформаційне агентство “Інтерфакс”). Під час відрядження на базу російського ВМФ в Балтійську, вирушає на борту вартового судна у плавання до Североморська. Останнє місце праці Віктора Новікова — видавництво «Трель», дуже схоже на «Астрель», що входить до групи АСТ. Саме там йому до рук потрапляє повість про чеченську війну. Значною мірою, саме від нього залежить публікація цього твору[1].

Події, що відбуваються в російських ЗМІ та видавництвах у «дев'яності» та «нульові» роки — наріжний камінь твору. Проте це не тільки «виробничий роман», це також розповідь про кохання: зворушливе, трагічне кохання Віктора Новікова до Івети, якій Віктор вигадав дивне ім'я Мартиш.

Літературні особливості

Книга описує життя звичайної людини в сучасній Росії. Водночас це приклад того, як політики впливають на життя звичайного громадянина. А також приклад того, як за допомогою зусиль мільйонів людей твориться історія[2][3][4].

«Світ за Новіковим» — це згущений час, в якому важко дихати[5]. Сама ж книга складається з чотирьох частин: «Російська історія'95», «Портрети його мрій», «Володар бджіл» і «Сто років з дня народження»[6]. Всі чотири частини об'єднують не тільки їхні персонажі, але і кут зору: два погляди — чоловічий та жіночий — на одні й ті ж життєві колізії, моральні проблеми, еротичні транзакції. А на обкладинці книги вказано: «Всі персонажі книги, включно з відомими політиками, є плодом уяви автора. Якщо ви знайдете деякі збіжності з російською дійсністю, то тим гірше для останньої»[5][4].

«Після прочитання книги «Світ за Новіковим» Андрія Гусєва, я цілком впевнена, що її просто необхідно зробити настільною книжкою кожного президента, щоб вони знали, як не треба творити історію, як не треба керувати країною. Слава Герострата, що, знищив одне з семи чудес світу — Храм Артеміди в Ефесі, не та слава, до якої треба прагнути». (И. Горюнова, Журнальний зал)[1]

Історія написання роману

Перша частина роману написана та надрукована 1996 року під назвою «Російська історія'95». Друга і третя частини — «Портрети його мрій» і «Володар бджіл» — написані 2003 року. Четверта ж основна частина «Сто років з дня народження» — написана 2006 року[7]. Протягом тривалого часу роман не вдавалось опублікувати, оскільки видавництва побоювались негативної реакції й можливих санкцій з боку представників вищої державної влади, зображених у романі. З деяких літературних порталів роман видалено з політичних міркувань[8][9].

Примітки

  1. Журнальный зал — И.Горюнова: Андрей Гусев «Мир по Новикову» Архівовано 16 лютий 2016 у Wayback Machine.
  2. Мир по Новикову Архівовано 2 січень 2017 у Wayback Machine. — Рецензия на сайте «Учитель словесности»
  3. А.Лучников Сто лет войны и одиночества (о романе «Мир по Новикову») Архівовано 2 січень 2017 у Wayback Machine. — Союз литераторов Москвы
  4. И. С. Горюнова «Современная русская литература: знаковые имена (статьи, рецензии, интервью)», «Litres», 2015. — 278 c. (М., «Вест-Консалтинг», 2012) ISBN 5457199517, ISBN 9785457199514
  5. А.Костерев Мир по Гусеву Архівовано 2 січень 2017 у Wayback Machine. — в российской газете «НМГ», 15 ноября 2014 г.
  6. «Рецензии», литературно-художественный журнал «Дети Ра», № 9 — 10 (35-36), 2007 г.
  7. А.B.Лучина РОМАН, как зеркало Архівовано 2 січень 2017 у Wayback Machine. «НМГ», 7 февраля 2016 г.
  8. «Мир по Новикову» («The World according to Novikoff») Архівовано 16 вересень 2016 у Wayback Machine. — на портале Литсовет
  9. К.Чугункин «Как глоток уксуса» на Проза.ру

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.