Символ завершення доведення
Символ завершення доведення (∎) («символ Халмоша», англ. Halmos, tombstone «надгробний камінь») — друкарський символ, що використовується в математиці для позначення кінця доведення замість скорочення Q.E.D. латинської фрази quod erat demonstrandum — «що потрібно було довести». Також використовується в деяких журналах як символ кінця статті[1].
Символом Халмоша називається на честь математика Пола Річарда Халмоша, який вперше використав цей символ в математичному контексті в книзі Теорія міри (англ. Measure Theory) 1950 року[2].
У Юникоді як заповнений прямокутник представлений в блоці Математичні оператори (англ. Mathematical Operators) під кодом U+220E і назвою END OF PROOF[3]. Схожі за накресленням символи присутні і в якості геометричних фігур у відповідному блоці: ■, ▮.
У системі комп'ютерної верстки ΤΕΧ символ доступний під командою \qedsymbol або \qed[4], а також автоматично проставляється наприкінці оточення proof пакету amsthm з AMS-LaTeX[5].
Примітки
- Foster, A. J. Tombstones in Typography | AJ Foster. aj-foster.com (англ.). Процитовано 9 січня 2020.
- Earliest Uses of Symbols of Set Theory and Logic (html) (англ.). Last updated: June 23, 2017. Процитовано 29 квітня 2019.
- Mathematical Operators (PDF) (англ.). Юнікод. Процитовано 29 квітня 2019. Проігноровано невідомий параметр
|subtitle=
(довідка) - The Comprehensive LATEX Symbol List (PDF). ctan.org (англ.). 19 січня 2017. с. 126. Процитовано 12 квітня 2019.
- Львовский С. М. Набор и верстка в системе LaTeX. — М. — С. 63, 156.