Синди

Си́нди, Сінди (грец. Σινδοί, Herod, IV, 28) — одне з меотських племен, які у 1000-і роки до Р. Х. жили на Таманському півострові та прилеглому до нього узбережжі Чорного моря (Pontus Euxinus) у підніжжях Кавказу і в пониззі Кубані[1]. Їхній край називався Сіндис (Sindice)[2].

Синдський воїн. Вапнякова статуя, I сторіччя н. е.. Історико-археологичній музей, Керч.

Згадуються у творах Геродота, Страбона, Псевдо-Скілака.

Сусідами Синдів були племена дандаріїв, фатеїв, торетів і керкетів.

За етнічним походженням Синди, можливо, були близькими до кіммерійців.

Їх ім'я було записане по-різному: Мела(Mela) називає їх Сіндонес[3], Люсіан[4], Сіндіаної (Sindianoi).

Страбон описує їх проживаючими вздовж Palus Maeotis, серед Меотів (Maeotae), Dandarii, Toreatae, Agri, Arrechi, Tarpetes, Obidiaceni, Sittaceni, Dosci, і Aspurgiani[5].

Основні зайняття: хліборобство, рибальство, ремесло й торгівля (здебільшого з греками)[1]. Займалися в основному землеробством; були розвинені рибальство і ремесла (ливарне, ковальське, гончарне). Значного розвитку досягла торгівля, особливо хлібом (з Урарту та грецькими містами — з 6 ст. до Р. Х.), яку Синди вели через власні порти — Синдську гавань (Синдик; з 4 сторіччя називалася також Горгіппія), Корокондаму.

У 500–350 рр. до Р. Х. виникла синдська держава Синдика[1], у 400–300 рр. до Р. Х. вони увійшли до складу Боспорського царства і зазнали значної еллінізації[1].

Синди вели війни зі скіфами. У 4 ст. до Р. Х. держава синдів втратила незалежність і увійшла до складу Боспорського царства. Синдська шляхта увійшла до правлячої боспорської аристократії і мала значний влив на політику держави.

Їм належали міста: морський порт Синда (Sinda), Гермонаса, столиця Горгіппія, і Аворас[6].

Серед чорноморських племен Синди були найбільш еллінізовані. Синди, особливо їхня знать, засвоїли мову, культуру, релігійні вірування греків. У перших 1-200 роках нашої ери синди були повністю асимільовані сарматами[1].

Археологічна пам'ятка про синдів — група могил «Сім братів» й руїна Синдики Семибратне городище.

Микола Дамаській описав їх своєрідний звичай накидання на могилу небіжчика риби з кількістю ворогів, яких він переміг[7].

Примітки

  1. стор. 2814–2815, том 8, «Енциклопедія українознавства» / Гол. ред. В. Кубійович. — м. Париж, Нью-Йорк: вид. «Молоде життя»-«НТШ»; 2000 р. ISBN 966-7155-02-1
  2. Herod. l. c.; Hipponax. p. 71, ed. Welck.; Hellanic. p. 78; Dionys. Per. 681; Steph. B. p. 602; Amm. Marc. xxii. 8. § 41, &c.
  3. Sindones (ii. 19)
  4. Lucian (Tox. 55)
  5. Страбон. xi. 2. 11
  6. Страбон XI. 2, et. seq.
  7. Nicolaus Damascenus (p. 160, ed. Orell.)

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.