Сицилійський захист

Сицилійський захист дебют, що розпочинається ходами:
1. e2-e4 c7-c5. Належить до напіввідкритих початків.

abcdefgh
8
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Сицилійський захист

Сицилійський захист - це найпопулярніша і найвдаліша відповідь на хід білих 1.e4. Тож хід 1.d4 є статистично успішнішим початком для білих через успіх Сицилійського початку проти 1.e4. New in Chess вказують у своїй Yearbook 2000 року, що відповідно до ігор у їхній базі даних, білі мають 56.1% перемог у 296 200 іграх з початком 1.d4 і 54.1% у 349 855 іграх з початком 1.e4, в основному через Сицилійський, який знижує відсоток перемог білих до 52.3% у 145 996 іграх

17% усіх ігор між гросмейстерами та 25% ігор у базі даних Chess Informant, починаються Сицилійським. Близько чверті усіх ігор розпочинаються Сицилійським захистом.

Гросмейстер Джон Нан пояснює популярність Сицилійського захисту його "бойовим характером; у багатьох рядках чорні грають не на рівність на дошці, а на перевагу. Недоліком є те, що білі часто отримують ранню ініціативу, тож чорні мають подбати про те, щоб не стати жертвою ранньої атаки." Гросмейстер Джонатан Роусон пояснює, що Сицилійський є найуспішнішою відповіддю на 1.e4, хоч 1...c5 не розвиває фігур, тим що платою білих за першочерговість ходу і можливість першими атакувати після відкриття позиції шляхом пішакового обміну є втрата одного з центральних пішаків.

Історія

Вперше про дебют згадано в трактаті Л. Лусени (XVI століття) і в пізніших рукописах Д. Полеріо та Д. Ґреко. 1842 року свій аналіз дебюту опублікував Карл Яніш. У XIX столітті цей дебют вважали несприятливим для чорних. Надалі до цього початку зверталися і зробили великий внесок у розвиток теорії практично всі чемпіони світу (крім В. Стейніца). Сицилійський захист входить в дебютний репертуар практично всіх найсильніших шахістів світу. На сьогодні сицилійський захист — найпоширеніша відповідь на 1. e2-e4 і один із найпопулярніших дебютів взагалі.

Основні ідеї

У даному дебюті чорні дещо обмежують свої можливості для розвитку в обмін на додаткового пішака в центрі та тиск на білих по вертикалі С. Як зазначає Р.Реті, це в майбутньому дає надію на отримання позиційної переваги. Адже в разі ранішого чи пізнішого просування білого пішака d вперед на поле d4 чорні розмінюють його на свого пішака с (c5:d4), що залишає останнім більше пішаків у центрі. Також звична стратегія чорних передбачає зайняття вертикалі С (тиск чорної тури по ній на білого пішака с та ін.).

Варіанти

Див. також

Джерела

Р.Рети. Современный учебник шахматной игры (Ein Lehrbuch des Schachspiels), 3-є видання / пер. з нім. А.Смирнова. М., 1981

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.