Склеп трикліній

Склеп трикліній (англ. Tomba del Triclinio (Tarquinia)) — відома археологічна пам'ятка доби етрусків у сучасній Італії, провінція Вітербо, Тарквінія.

Склеп трикліній

Знахідка

Поховання було знайдене 1830 року. Склеп представляє собою просте рукотворне приміщення з двосхилим дахом. Протилежна від входу стіна та дві бокові мають непогано збережені стінописи.

Фресковий цикл

Протилежна від входу стіна має сцену сімпосіума, добре відому за зображеннями на давньогрецьких керамічних вазах. Бокові стіни мають стінописи із зображенням танцюристів — юнаків і дівчат на первісно позначеному пейзажі з тонкими деревцями і окремими тваринами. Птахи їдять ягоди, до них підкрадається кіт, також знайдене зображення зайця. Сцени танців сповнені рухів і несподіваного для місця поховання позитива та відсутності драми. Але поховання належало іншому народові етрускам. Все це навело на припущення, що стінописи виконав або запрошений до етрусків давньогрецький художник, або талановитий етруск, що пройшов навчання у якійсь грецькій колонії. А стінописи — чергове свідчення етапа, коли етруське мистецтво мало помітні впливи мистецтва стародавніх греків.

Фігури танцюристів – у святковому одязі, де яскраво сяють сині, блакитні і червонуваті кольори. Невідомий митець спочатку створював цілком силует персонажа у повний зріст, а потім створював його одяг, бо силует фігур добре проглядається під вільно накинутим одягом.

Копії фресок роботи Карло Руспі

Практично у той же рік після археологіческого відкриття, тут почав працювати художник Карло Руспі. Аби не завдати шкоди старовинним стінописам, він використав напівпрозорий папір і скопіював на нього силуети усіх фігур у їх реальний розмір. Водночас він робив копії деталей стінописів, зберігаючи їх колористику. На останньому етапі він переносив зображення на твердий папір у меншому масштабі, що дозволяло робити друковані репродукції етруських фресок з поховання.

З часом кольори фресок зіпсувались і побачити їх первісний вигляд на період 1830 року можна тільки завдяки копіям Карло Руспі.

Сцена бенкета надала і умовну назву поховальній коморі. На стіні із вхідним отвором знайдене зображення двох вершників, що зіскочили з коней. Їх вважають братами Діоскурами, котрі символізують зміну життя і смерті, світла і темряви.

Склеп і його стінописи відносять до 470 року до н. е. Залишені на первісному місці, фрески почали втрачати яскравість фарб. З міркувань безпеки та з метою запобігання викраденню чи пошкодженню фресок, оригінали стінописів 1949 року були перенесені у Національний археологічний музей містечка Тарквінія.

Поховання № 5513, відкрите на тому ж цвинтарі у Монтероцці, має схожі за сюжетом стінописи. За припущеннями, в похованні № 5513 працював той же майстер або та ж майстерня.

Галерея обраних фото

Див. також

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Склеп трикліній

Джерела

  • Ельницкий Л. А., Елементи релігії й духовної культури древніх етрусків, у кн.: Немировський А. И., Ідеологія й культура раннього Рима, Вороніж, 1964;
  • Залесский Н. Н., До історії етруської колонізації Італії в VII—IV століть до н. е., Л., 1965;
  • Hess, Robert/Paschinger, Elfriede: Das etruskische Italien. Köln 1973. 5. Auflage 1985
  • Sprenger, Maja/Bartoloni, Gilda: Die Etrusker. Kunst und Geschichte. Aufnahmen von Max und Albert Hirmer. München 1977
  • Renda, Ezio: Tarquinia. 1984
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.