Собор Різдва Пресвятої Богородиці (Мала Петриківка)
Собор Різдва Пресвятої Богородиці — собор Петріківського благочиння Кам'янської єпархії Української Православної Церкви Московського Патріархату у селі Мала Петриківка Петриківського району Дніпропетровської області.
Адреса: вулиця Косенка, 30а, село Мала Петриківка.
Історія
До радянської влади Мала Петриківка була частиною Петриківки у центрі якої був розташований цей Петриківський собор Різдва Богородиці.
Раніше собору у Петриківці існував дерев'яний храм Геогргія Перемогоносця, що було перенесено з Курилівки. Місце для Петриківського собору було освячено 1793 року. Трипрестольний собор відкрився 1812 року, який прозвали «білою церквою» за цинковими куполами.
1938 року храм закрили й передали колгоспу «Червона хвиля» під клуб. Під час перевлаштування зруйнували іконостас, зафарбували розписи й фрески на стінах, спалили ікони та книги.
За спогадами петриківців під час репетицій у клубі чулися співи церковного хору та чийсь плач, від чого люди з жахом вибігали на вулицю; а ночами у закритому на замок клубі бачили палаючі лампади. 1941 року за дозволу німців собор був відкритий, а настінна ікона Різдва Богородиці проявилася на нетривалий час крізь фарбу.
1961 року собор знову зачинили, скинули хрести, зруйнували куполи й каплицю, ікони, пограбували книги та приладдя й влаштували сховище автомобільних запчастин. 1963 року у соборі влаштували спортзал, лабораторію Петриківського сільського профтехучилища. Згодом розбили частину стін для влаштування ремонтних майстерень. Й нарешті, облито соляркою й спалено. Стіни собору стояли без даху 30 років.
Цвинтар біля собору теж було сплюндровано.
1997 року протоієрей Микола Вовченко організував православну громаду. 2005 року пройшла перша літургія у частині собору. За архімандрита Йова (Радочина) на території собору побудована дерев'яна церква Апостолов Петра і Павла.
З 2015 року над собором стоїть протоєрей Дмитро (Сахань).
До тепер продовжуються відновлювальні роботи над собором..
У березні 2019 року судом відмовлено у власності національною пам'яткою громаді УПЦ (МП, що самовільно захопила собор у 1997 році. Тепер храм перейде у власність Петриківської селищної громади, якщо протягом року хтось не підтвердить право власності документально. Тоді Петриківська громада зможе вирішити кому власне передати собор. На дерев'яну церкву претендує громада УАПЦ, що була побудована священником, який згодом перейшов до УАПЦ[1]
Примітки
- Суд отказал общине УПЦ в праве собственности на храм в Малой Петриковке. spzh.news (англ.). Процитовано 19 березня 2019.