Совдеп

Совде́п (широковживане скорочення від рос. «Совет депутатов»[1][2], укр. Раддеп, Рада депутатів[3][4]) — вживається як зневажлива назва СРСР й усього асоційованого з ним[5].

«Щасливий робітник совдепії». Агітплакат Добровольчої армії, зображення вимореного жителя РСФРР, що знаходиться на купі п'ятаківок. 1919

Історія

У буквальному розумінні совдеп означає радянська влада; радянська державна система. Спочатку це слово з'явилося і існувало як радянсько-більшовицький неологізм і використовувалося самими більшовицькими вождями:

Нехай педанти чи люди, невиліковно напхані буржуазно-демократичними, або парламентарними забобонами, здивовано похитують головою з приводу наших Совдепів, зупиняючись, наприклад, на відсутності прямих виборів…[6]

Пізніше це слово почали вживати як зневажливу назву радянської системи, радянського способу життя, мислення тощо[5].

Див. також

Примітки

  1. Що таке СОВДЕП - Словар українського сленгу - Словники - Словопедія. slovopedia.org.ua. Процитовано 27 жовтня 2020.
  2. Совдеп в словаре Ушакова Архівовано лютий 22, 2009 на сайті Wayback Machine. [недоступне посилання]
  3. Синельнєков, Семен Соломонович (1975). Kirov (укр.). Дніпро: Dnipro. с. 138–140. «В передноворічну ніч офіцерська банда увірвалась у Раддеп...»
  4. Раддеп. www.parasolcorpus.org. Процитовано 27 жовтня 2020. «...монархічні організації Петрограда і Москви готували втечу імператорської сім'ї. На це виділяли значні суми різноманітні організації. Приватні особи жертвували на цю святу справу власні кошти. Утеча з-під арешту в Царському Селі була неможлива, оскільки петроградський раддеп пильно за цим стежив і весь час посилював охорону арештантів, висилаючи для контролю своїх представників з озброєними загонами . Тому підготовка до втечі різко активізувалася після переїзду сім'ї в Тобольськ.»
  5. Без ответов: "Совок", который мы потеряли. tyt.by. 4 травня 2010.
  6. В. І. Ленін. «Лист до американськіх робітників», 1918 р. — В. І. Ленін. Повн.збірка творів, т.31. — Див.також: Толковий словник Ушакова
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.