Соляні сховища нафти і газу

Соляні сховища нафти і газу — комплекс споруд, що складається з однієї або більше підземних ємностей у відкладах кам'яної солі і наземного технологічного обладнання, що забезпечує прийом, зберігання і відбір продукту (напр., рідких нафтопродуктів, скраплених газів).

Опис

Соляні сховища нафти і газу споруджуються при можливості забезпечення сталості якості продуктів при їх тривалому контактуванні з оточуючими породами, відсутності впливу продуктів на фізико-механічні та інші властивості гірських порід, можливості створення герметичної порожнини необхідного об'єму з допомогою засобів сучасної техніки при високих техніко-економічних показниках, урівноваження надлишкового тиску продуктів стовпом порід при певній глибині закладання С.с. Масив кам'яної солі, в якому створюється С.с., є пружнов'язким непроникним середовищем, яке характеризується високою міцністю (15–35 МПа). Соляні сховища доцільно споруджувати в потужних пластах кам'яної солі (50-250 м), розташованих на знач. площі (понад 10 км2).

Соляні сховища нафти і газу великих об'ємів (до 300 тис.м3) споруджують у вигляді еліпсоїдів, закуполених циліндрів та ін. форм, стійких в умовах гірничого тиску. Мінімально допустима глибина закладки С.с. залежить від глибини залягання і т-ри соляного масиву, що визначає робочий тиск. Останній дорівнює тиску насиченої пари нафт, нафтопродуктів або скрапленого газу, які зберігаються.

При зберіганні нафти та скраплених газів найпширеніша розсільна схема експлуатації, що основана на витісненні продукту із С.с. на поверхню закачуваним в неї насиченим розчином. Можуть застосовуватися безрозсільні способи при витісненні продукту, який зберігається, газоподібними аґентами, відбиранні продукту струминними апаратами (ежекторами), термогазліфтами та зануреними насосами.

Допустимі терміни підземного зберігання палив визначаються темпом зміни хім. стабільності, яка залежить від т-ри, тиску, об'єму сховища і каталітичної активності гірських порід, і досягають 3 і більше років (напр., дизельне паливо — 5 років, бензини А-72 — 8 років, АІ-93 — 12 років).

Див. також

Література

  • Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. Д. : Східний видавничий дім, 2013. — Т. 3 : С  Я. — 644 с.
  • Бойко В. С., Бойко Р. В. Тлумачно-термінологічний словник-довідник з нафти і газу. Тт. 1-2, 2004—2006 рр. 560 + 800 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.