Спринт (легка атлетика)

Спринт (від англ. sprint) — сукупність легкоатлетичних дисциплін, де спортсмени змагаються з бігу на короткі (спринтерські) дистанції по стадіону. Спринтом вважаються дистанції до 400 метрів включно. У програму Олімпійських ігор включений гладкий біг на 100, 200 та 400 метрів у чоловіків і жінок, естафетний біг 4x100 і 4x400 метрів у чоловіків та жінок.

Джеремі Ворінер. Старт. На стартових колодках встановлений динамік, що передає звук стартового пістолета.

Фізіологія

Характерною особливістю спринту є функціонування організму в режимі креатин-фосфатного алактатного і анаеробного лактатного режимів енергоспоживання. На коротких дистанціях кров просто не встигає зробити цикл кровообігу. Час проходження крові великим колом кровообігу становить 26 секунд, причому ноги це периферія кровоносної системи.

Дистанції

Жінки на старті 60-метрівки.

Змагання у спринті проводяться на офіційних змаганнях (чемпіонати Світу, Європи, Олімпійські ігри), а також входять в програму легкоатлетичного багатоборства.

60 м

Офіційні забіги на 60 метрову дистанцію проходять у закритих приміщеннях на прямій ділянці 200 метрової дистанції або окремому біговому сегменті доріжки. Так як забіг триває 6-9 секунд, то хороша стартова реакція в цій дисципліні важливіша, ніж в будь-який іншій.

100 м

Тайсон Гей фінішує на стометрівці.

Проводиться на літніх стадіонах на прямій ділянці 400 метрової доріжки. Вважається однією з найбільш престижних дисциплін, як в легкій атлетиці, так і в спорті взагалі.

200 м

Чоловіча двістаметрівка.

Проводиться на літніх і на зимових (рідше) стадіонах. Дистанція включає в себе проходження однієї кривої і потім прямої ділянки. У зв'язку з цим вимагає певних навичок швидкісної витривалості і техніки проходження поворотів без зниження швидкості.

400 м

Проводиться на літніх і на зимових стадіонах. Так званий «довгий спринт». Вимагає швидкісної витривалості та вміння грамотно розподілити сили впродовж всієї дистанції.

Естафети

Проводяться на літніх і на зимових стадіонах. В офіційну програму Олімпійських ігор входять 4 x 100 та 4 x 400 метрів.

Нестандартні дистанції

Нестандартні спринтерські дистанції, зазвичай, становлять 30, 50, 150, 300, 500 метрів, естафету 4×200 м тощо.

Див. також

Література

  • Филин Владимир Павлович. Бег на короткие дистанции. — Москва : «Физкультура и спорт», 1965. (рос.)
  • Бартенев Леонид Владимирович. Бег на короткие дистанции. — Москва : «Физкультура и спорт», 1971. (рос.)
  • Алабин В. Г., Юшкевич Т. И. Спринт. — Минск : «Беларусь», 1977. (рос.)
  • Максименко Г. Н., Табачник Б. И. Тренировка бегунов на короткие дистанции. — Киев : «Здоровье», 1985. (рос.)
  • Озолин Эдвин Сигизмундович. Спринтерский бег. — Москва : «Физкультура и спорт», 1986. — 160 с. — 25 000 прим. (рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.