Стома

Стома (переклад з грец., «отвір») — це штучний отвір, сформований на передній черевній стінці, унаслідок хірургічного втручання, наприклад, для виведення калових мас або сечі. Кишкову стому часто називають штучним заднім проходом (лат. anus preter naturalis), тому що випорожнення кишечнику відбувається не через природний задній прохід, а через отвір, сформований на передній черевній стінці. Стомовані люди не можуть контролювати процес дефекації або сечовипускання. Для збору виділень зі стоми — калових мас або сечі, використовують спеціальні засоби калоприймачі та сечоприймачі.

Перелік

Хірургічні операції, при яких накладають стому:

Види стом

За тривалість періоду, на який виведена стома, розрізняють

  • Постійну (пожиттєву) стому, яка не може бути ліквідованою в процесі подальшого лікування пацієнта
  • Тимчасову стому, яка може бути «закрита» через певний проміжок часу, унаслідок успішного лікування

Залежно від того, який відділ кишківника був виведений на передню черевну стінку для формування стоми, розрізняють такі види кишечних стом:

  • Колостома (калостома) — при виведенні товстої кишки на поверхню шкіри
  • Ілеостома — при виведенні тонкої кишки на поверхню шкіри

Також розрізняють стоми:

  • Одноствольні — через отвір в черевній стінці виводиться один стовбур кишки
  • Двоствольні — через отвір в черевній стінці виводиться два стовбури кишки
    • Петльові двоствольні (два стовбури кишки перебувають у безпосередній близькості один до одного та виведені через один отвір)
    • Роздільні двоствольні (два стовбури кишки виведені на певній відстані один від одного та виведені через два різні, не з'єднані отвори)

Причини формування стоми

Причинами формування стоми можуть бути такі захворювання:

Реабілітація стомованих людей

Реабілітація стомованих хворих неможлива без наявності сучасних технічних засобів реабілітації (кало- та уроприймачі) та забезпечення їхнього отримання пацієнтами. Державне забезпечення стомованих хворих технічними засобами реабілітації, як інвалідів, загалом регулюються Законом України про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні, стаття 38: «Послуги з соціально-побутового і медичного обслуговування, технічні та інші засоби (протезно-ортопедичні вироби, ортопедичне взуття, засоби пересування, у тому числі крісла-візки з електроприводом, автомобілі, індивідуальні пристрої, протези очей, зубів, щелеп, окуляри, слухові і голосоутворювальні апарати, сурдотехнічні засоби, мобільні телефони та факси для письмового спілкування, ендопротези, сечо- та калоприймачі тощо) надаються інвалідам та дітям-інвалідам безкоштовно або на пільгових умовах за наявності відповідного медичного висновку» та Наказом № 623 Міністерства охорони здоров'я «Про затвердження форм індивідуальної програми реабілітації інваліда, дитини-інваліда та Порядку їх складання».

На сьогодні в Україні не існує офіційного реєстру стомованих хворих. За підрахунками онкологічної та проктологічної служб та згідно з епідеміологічними та популяційними даними — стомованих пацієнтів в Україні може нараховуватись близько 70 000 осіб.

Див. також

Джерела

  • Чумак П.Я. та ін. Хірургічні хвороби.– Тернопіль: ТДМУ,2006.– 488 с. ISBN 966-673-083-9 (C.116-118, 356-357)
  • Загальна хірургія. Вибрані лекції: Навч. посібник/Б.І.Дмитрієв та інш.— Одеса:Одес. держ. мед.ун-т,1999.—356 с. ISBN 966-573-115-7 (С.219-222)
  • Кишечні стоми: види стом, методика їх формування; медико–соціальна реабілітація стомованих хворих. Ускладнення кишечних стом, їх лікування: (методичні рекомендації) / М.П. Захараш, Ю.М. – К.: [б. и.], 2015. – 43 с.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.