Сторіжко Володимир Юхимович

Сторіжко Володимир Юхимович (нар. 26 жовтня 1935, Вільховатка, Харківської області) — український вчений у галузі експериментальної ядерної фізики низьких і середніх енергій, академік Національної академії наук України (1995), заслужений діяч науки і техніки України (1997).

Володимир Юхимович Сторіжко
Народився 26 жовтня 1935(1935-10-26) (86 років)
Вільховатка, Харківська область
Місце проживання Суми
Країна  СРСР Україна
Національність українець
Діяльність фізик, політик
Alma mater Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна
Галузь ядерна фізика
Заклад Інститут прикладної фізики НАН України
Посада Народний депутат України[1]
Звання професор
Ступінь доктор фізико-математичних наук
Членство НАН України
Нагороди
Орден Князя Ярослава Мудрого IV ступеня
Орден Князя Ярослава Мудрого V ступеня

Біографія

Народився у 1935 році. Закінчив Харківський державний університет у 1958 році, захистив кандидатську дисертацію у 1964 році, докторську — у 1974 році, У 1993 році обраний членом-кореспондентом НАН України зі спеціальності «Ядерна фізика, фізика плазми», у 1995 році дійсним членом (академіком) НАН України зі спеціальності «Фізика».

Володимир Юхимович відомий вчений у галузі експериментальної ядерної фізики низьких і середніх енергій, ранні наукові здобутки якого в основному пов'язані з піонерськими дослідженнями резонансних ядерних реакцій з протонами на легких ядрах, в результаті яких вперше відкриті й детально досліджені граничні аномалії у перерізах і поляризації на ядрах 1р-оболонках; виявлені ефекти сильного вистроювання кінцевих ядер при підбар'єрних енергіях протонів на ядрах середньої атомної ваги; встановлені й пояснені закономірності у кутових розподілах і кореляціях поблизу порогу емісії нейтронів. Завдяки цим науковим дослідженням В. Ю. Сторіжко розвинув новий підхід у дослідженні ядерних рівнів — метод усереднених резонансів і завдяки його використанню отримав унікальні експериментальні дані про квантові характеристики ядер.

Останніми роками Володимир Юхимович плідно займається науковими питаннями, що пов'язані із прикладними аспектами реакцій з протонами. Головним результатом цих досліджень є здійснення програми розробки і впровадження аналітичних прискорюючих комплексів. Застосування цих комплексів дає можливість вирішувати наукові проблеми в багатьох галузях нової техніки, біології, геології, медицині i особливо в екологічних дослідженнях. За його ініціативою і під його керівництвом здійснена розробка аналітичних прискорюючих комплексів «Сокіл» для застосування в галузі атомної енергетики і мікроелектроніки. Впроваджено 7 комплексів у науково-дослідних установах.

Володимир Юхимович автор i співавтор близько 300 наукових праць i винаходів, підготував двох докторів i 14 кандидатів наук. Він є членом наукових рад НАН України, членом спеціалізованих рад при Харківському держуніверситеті та Національному науковому центрі «Харківський фізико-технічний інститут».

Заслуговує уваги і науково-організаційна діяльність Володимира Юхимовича. Насамперед це стосується його безпосередньої і самовідданої участі в організації і створенні у 1991 році в м. Суми Інституту прикладної фізики НАН України, першим директором якого став Володимир Юхимович. У квітні 1994 року його обрано народним депутатом України, членом Президії Верховної Ради України, головою Комісії з питань науки та освіти. У 1995—1996 роках Володимир Юхимович працював Головою Державного комітету України з питань науки, техніки та промислової політики, головою Міждержавного Комітету з питань науки і техніки країн СНД.

Державні нагороди

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.