Страхувальна система (обв'язка)
Страхувальна система — елемент скелелазного і альпіністського спорядження, який спортсмен одягає на себе, і до якого за допомогою вузла «вісімка» або карабіна кріпиться мотузка.
Страхувальна система служить для розподілу зусилля при ривку мотузки внаслідок зриву (падіння) на велику площу і запобігання травмуванню спортсмена.[1] Індивідуальні страхувальні системи, що використовуються в альпінізмі, гірському туризмі і скелелазінні, повинні відповідати вимогам UIAA.
Види страхувальних систем
Верхня система («грудна обв'язка»)
Верхня система (також звана грудною обв'язкою) складається з широкого силового ременя, що охоплює грудну клітку спортсмена, і двох бретелей, що фіксують положення системи на плечах[1]. Одним із перших варіантів грудної обв'язки є альпіністський пояс (пояс Абалакова)[2], який також міг використовуватися як нижня система («альтанка»)[3].
При застосуванні без нижньої системи небезпечна при серйозних зривах або тривалому вільному зависанні, оскільки здавлює грудну клітку і може призвести до удушення. В даний час з міркувань безпеки верхня система окремо не застосовується, використовується тільки зблокованою з нижньою системою.
Нижня система («поясна обв'язка»)
Нижня система складається із з'єднаних між собою пояса і ніжних обхватів.[1] Нижня система може бути з регулюванням ножних обхватів або без регулювання ножних обхватів. Саме нижня система є найбільш популярним серед скелелазів видом страхувальних систем.
Повна система (комбінована)
Повна система складається з пояса, ножних і плечових обхватів. Повна система може бути роздільною, тобто складатися з грудної обв'язки і альтанки, з'єднаних між собою блокуванням.
Повна система рідко використовується в скелелазінні унаслідок меншого комфорту в порівнянні з нижньою страхувальною системою, а також більшою масою системи, однак вона більш безпечна, тому що повністю виключає випадання скелелаза з обв'язки при перевертанні вниз головою і різкому ривку. Повна система щорічно використовується як обов'язкова на етапі Кубка світу у м. Валь Даон (Італія).
У спортивному гірському туризмі і альпінізмі використання повної системи є основним елементом безпеки при роботі з мотузкою, і в більшості випадків обов'язкове[1]. Це пов'язано з тим, що спортсмен пересувається по складному рельєфу з рюкзаком, і однією тільки грудної обв'язки або альтанки недостатньо для забезпечення безпеки при зриві.
Основні елементи страхувальної системи
Пряжка
На системах можуть бути встановлені пряжки різних конструкцій. Їх можна розділити на пряжки вимагають зворотний хід ременя і такі, що не потребують його.
Кільце
Кільце — ключовий елемент страхувальної системи, що зв'язує пояс з ножними обхватами. Для додаткової страховки зв'язуючий пояс з ножними обхватами так само ще скріплюють додатковою мотузкою.
Петельки з боків системи («балкони»)
З боків пояса альтанки часто вшиті невеликі петельки (також їх називають «балконами» або «поличками»). Вони призначені для розвішування спорядження, як правило, набору відтяжок, закладок, френдів. Скелелаз при проходженні траси послідовно знімає з обв'язки відтяжки, заклацує їх у шлямбури і вклацує в відтяжки свою мотузку. Ці петельки не можна використовувати як вантажні, як правило, вони витримують не більше 5-10 кг.
Див. також
Ресурси Інтернету
- Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Страхувальна система (обв'язка)
- (англ.) Animatedknots.com — як зв'язати нижню обв'язку зі стропи
Виноски
- http://www.westra.ru/articles/equip/iss.html Короткий посібник щодо використання індивідуальної страхувальної системи http://www.webcitation.org/66gpfdD44
- Леонид Петренко. Красноярская Мадонна. Абалаков Виталий Михайлович (1906-1986) (рос.). Архів оригіналу за 5 квітня 2012. Процитовано 25 листопада 2009.
- В.Н. Дублянский, В.В. Илюхин. Путешествия под землёй (рос.). Комиссия спелеологии и карстоведения Московского центра Русского географического общества. Архів оригіналу за 5 квітня 2012. Процитовано 25 листопада 2009.