Сучасні медіасистеми: три моделі відносин ЗМІ та політики

«Суча́сні медіасисте́ми: три моде́лі відно́син ЗМІ та полі́тики» — книга про дослідження сучасних ЗМІ та їхнього функціонування в суспільстві Comparing Media Systems: Three Models of Media and Politics (Communication, Society and Politics).

«Сучасні медіасистеми: три моделі відносин ЗМІ та політики»
Автор Галлін Деніел С., Манчіні Паоло
Назва мовою оригіналу Comparing Media Systems: Three Models of Media and Politics (Communication, Society and Politics)
Мова українська
Тема політика
Видавництво Видавництво Кембриджського університету
Видано 2004
Видано українською 2008
Перекладач(і) О. Насико
Сторінок 320

Бібліографічні дані українського видання:

  • Галлін Деніел С., Манчіні Паоло. Сучасні медіасистеми: три моделі відносин ЗМІ та політики / Переклад з англ. О. Насика. — К.: Наука, 2008. — 320 с.

Видання посіло друге місце в номінації «Обрії — Спеціальна література» Х Всеукраїнського рейтингу «Книжка року 2008». Видання підтримали Британська рада та Міжнародний фонд "Відродження".

«Сучасні медіасистеми» відзначено американською Книжковою премією Голдсміта (2005), яка видається за значний внесок у «поліпшення державного управління через дослідження відносин між пресою, політикою і державою»

У книжці на матеріалі 18 західноєвропейських і північноамериканських демократій аналізуються схожості і відмінності їхніх медіасистем, політичних, соціальних та економічних чинників, що визначають їх розвиток. Виділяються три головні моделі розвитку ЗМІ у демократичних країнах, пояснюється, яку роль вони відіграють у політичному і соціальному житті, досліджуються особливо актуальні в сучасному українському контексті питання взаємодії ЗМІ і політики, проблеми політичної комунікації у демократичних державах, організації громадського мовлення. Книжка є першим порівняльним дослідженням сучасних медіасистем на широкому фактичному матеріалі і вже здобула визнання фахівців як гідний наступник класичної праці Сіберта, Пітерсона і Шрамма «Чотири теорії преси».

Галлін і Манчіні аналізують медіасистеми за чотирма основними параметрами, що стосуються економічних і політичних аспектів діяльності ЗМІ:

  1. ступінь розвитку медіаринків і розвитку масової преси;
  2. політичний паралелізм — зв'язок між медіа і політичними партіями та групами, ступінь відображення у ЗМІ ліній соціального і політичного поділу в суспільствах;
  3. ступінь професіоналізації ЗМІ у сенсі розвитку автономної професійної медіаспільноти;
  4. зв'язок медісистеми з державою та ступінь втручання держави у діяльність засобів масової інформації.

Як відзначають автори «Сучасних медіасистем», за зразком економічних і соціологічних студій, всі чотири параметри можна наповнити конкретним кількісним змістом.

На основі чотирьох параметрів автори виділяють три головні моделі взаємозв'язків між медіасистемами і соціально-політичними системами.

  1. Модель поляризованого плюралізму, що розвинулася у Середземноморському регіоні (Іспанія, Італія, Греція, Португалія), відзначається низьким рівнем тиражів газет і професіоналізації медіаспільноти та високим рівнем політичного паралелізму (ступеня пов'язаності ЗМІ з політичними партіями та фінансово-промисловими групами, в тому числі регіональними).
  2. Демократична корпоративістська модель, притаманна переважно країнам Північної та Центральної Європи (Німеччина, Австрія, Швейцарія, Бельгія, Голландія, Данія, Фінляндія, Норвегія, Швеція), характеризується високими рівнями усіх чотирьох виділених параметрів — розвитку масової преси, політичного паралелізму, журналістської професіоналізації та втручання держави у діяльність ЗМІ.
  3. Ліберальна, притаманна кільком державам Північно-Атлантичного регіону (США, Канада, Велика Британія, Ірландія), відзначається середнім рівнем тиражів масових газет, низьким рівнем політичного паралелізму (за винятком Великої Британії) і державного втручання та високим ступенем розвитку професіоналізації медіаспільноти.

У своїх узагальненнях автори «Сучасних медіасистем» спираються на великий масив емпіричних даних з усіх висвітлених у їх дослідженні регіонів світу, що дає підстави погодитися з тими, хто відзначає належну фактичну обґрунтованість концепцій Галліна і Манчіні. У деяких випадках автори відзначають брак фактичних даних стосовно окремих країн і вказують на потребу у подальших як емпіричних, так і теоретичних дослідженнях.

Видання, разом з курсом «Сучасні медіасистеми та політичні комунікації»[1][2], адресоване викладачам та студентам журналістських спеціальностей, політологам, соціологам, а також усім, хто прагне скласти адекватне уявлення про історію та сучасний стан засобів масової інформації у демократичних країнах.

Виноски

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.