Тегеранське дербі

Тегеранське дербі (перс. شهرآورد تهران), також відоме як Червоно-синє дербі (перс. شهرآورد سرخابی) — протистояння двох провідних футбольних клубів Тегерана (столиці Ірану): «Естеґлал» і «Персеполіса».

Це суперництво було оголошено найважливішим дербі в Азії і зайняло 22-е місце серед світових футбольних протистоянь в світі в червні 2008 року відповідно до журналу «World Soccer»[1][2]. Воно також вважається одним з найбільш напружених дербі в світі. Незважаючи на те, що обидві команди представляють Тегеран, матчі між ними проводилися і в інших іранських містах. Протягом одного сезону «Персеполіс» і «Естеґлал» зустрічаються мінімум два рази (в рамках чемпіонату Ірану), крім того, вони можуть зіграти між собою в рамках Кубка Ірану, невеликих турнірів і товариських матчів. Найдовша тривала переможна серія в протистоянні належить «Естеґлал» і дорівнює чотирьом матчам (з 2010 по 2012 рік, в рамках чемпіонату і Кубка Ірану).

Історія

Перший матч між двома командами відбувся 5 квітня 1968 на стадіоні Амджад, який завершився безгольовою нічиєю. У той час «Естеґлал» був відомий як «Тадж». Обидва клуби були відносно молодими, але «Персеполіс» мав міцну базу шанувальників, через його тісному зв'язку з колись популярним клубом «Шахін». Останній був змушений припинити свою діяльність через погані відносини з Федерацією футболу Ірану. Таким чином колишнє протистояння між «Шахіном» і «Тадж» відродилося в суперництві «Персеполіса» з «Естеґлал».

Згодом протистояння загострилося, і клубні вболівальники стали набувати колективну ідентичність. До середини 1970-х років «Персеполіс» розглядався як клуб робітничого класу, в той час як «Тадж» — як клуб, близький до правлячого істеблішменту і підтримуваний вищим класом іранського суспільства. У той час фанати «Персеполіса» перевершували за чисельністю прихильників «Естеґлал».

Через напружений характеру матчів акти насильства з боку уболівальників відбувалися неодноразово. У незначних випадках вболівальники ламають стільці або викидають сміття на поле, але іноді фанати штурмують ігрове поле, спалахують бійки між гравцями і уболівальниками, знищується суспільне майно.

Починаючи з 1995 року Федерація футболу Ірану запрошує іноземних суддів для проведення матчів дербі, щоб послабити підозри уболівальників і гравців в упередженості арбітрів. Це сталося після подій 38-го дербі, коли призначений пенальті в кінцівці привів до безладів.

Стадіон Азаді прийняв у себе більшість матчів Тегеранського дербі, яке також грало на тегеранському Амджад (нинішній Шіруді) і на стадіоні Ядегарі-е Емам в Тебрізі.

Примітки

  1. Worlds Greatest Derbies. BigSoccer Forum (амер.). Процитовано 22 лютого 2020.
  2. Google Групи. groups.google.com. Процитовано 22 лютого 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.