Тейшеба

Тейшеба (урарт. DIM, Dte-e-i-še-ba) урартский бог грому і війни, другий за значимістю бог урартського пантеону, слідом за верховним богом Халді. Дружиною бога Тейшеба вважалася богиня Хуба, його символом, як правило, був бик, хоча іноді Тейшебу зображували також на леві. Їхнім сином був бог Турані[1].

Більшість елементів урартської релігії було запозичено в Месопотамії, і бог Тейшеба був урартським аналогом ассирійського бога Адада та навіть позначався в урартському клинописі тією ж ідеограмою. Не викликає сумнівів його зв'язок з хуритським богом Тешубом[2].

Існує також версія, що бог Тейшеба був запозичений урартами з Месопотамії не безпосередньо, а за допомогою хетської міфології[3]. Відоме урартське місто Тейшебаіні, що розташовувалося на пагорбі Кармір-Блур у Вірменії було назване на честь бога Тейшеби.

Згідно з урартським клинописним текстам жертвопринесення для бога Тейшеби мало становити 6 биків і 12 овець[4].

Зображення бога Тейшеби
Бронзова статуетка бога Тейшеба, виявлена ​​при розкопках Тейшебаіні, Історичний музей Вірменії Барельєф із зображенням божества з руїн урартської фортеці в Адільджевазі та його малюнок. Ванський музей. Уламок урартського трону з Топрак-калі, бронза, Ермітаж.

Див. також

Література

  • Піотровский Б.Б. Ванское царство (Урарту) / Орбелі Й.А. — Москва : Видавництво Східної літератури, 1959. — 286 с. — 3500 прим.
  • Меликишвили Г.О. Урартские клинообразные надписи. — Москва: Издательство АН СССР, 1960.

Примітки

  1. Дьяконов И. М. Архаические мифы Востока и Запада. М., 1990. С.98, 105
  2. Піотровский Б.Б. Ванское царство (Урарту) / Орбелі Й.А. — Москва : Видавництво Східної літератури, 1959. — С. 220. — 3500 прим.
  3. Піотровский Б.Б. Ванское царство (Урарту) / Орбелі Й.А. — Москва : Видавництво Східної літератури, 1959. — С. 220 — 221. — 3500 прим.
  4. Мелікишвілі Г.О. Урартские клинообразные надписи. — Москва : Издательство АН СССР, 1960.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.