Тенрю-Мару

Тенрю-Мару (Tenryu Maru) – транспортне судно, яке під час Другої Світової війни прийняло участь у операціях японських збройних сил на Філіппінах, у Індонезії, в Мікронезії та архіпелазі Бісмарка.

Історія
Японія
Назва: Тенрю-Мару (Tenryu Maru)
Власник:
  • Naigai Kisen
  • Імперський флот Японії
Будівник: Osaka Ironworks
Закладений: червень 1936
Спуск на воду: 15 листопада 1936
Завершений: 28 грудня 1936
Доля: 25 грудня 1943 потоплене при авіанальоті на Кавієнг
Основні характеристики
Тип: вантажне
Тоннаж: 4864 GRT
Довжина: 112,7 м
Ширина: 16,5 м
Осадка: 8,9 м
Двигуни: 1 парова трубіна
Швидкість: 12 вузлів (максимальна 15 вузлів)
Кавієнг
Район потоплення Тенрю-Мару

Передвоєнна історія

Тенрю-Мару спорудили в 1936 році на верфі Osaka Ironworks у Інношимі на замовлення компанії Naigai Kisen.[1]

7 листопада 1941-го воно було реквізоване для потреб Імперського флоту Японії. З 10 по 29 листопада пройшло відповідну модернізацію на верфях у Осаці та Куре.

Вторгнення на Мінданао

6 грудня, за добу до вступу Японії у війну,  Тенрю-Мару прибуло на Палау (західні Каролінські острова). 17 грудня воно вийшло звідси разом із другим ешелоном сил вторгнення на південь Філіппін (всього у складі трьох ешелонів нараховувалось 14 транспортів), при цьому на борту Тенрю-Мару знаходились не матеріали та обладнання для майбутніх авіабаз в Давао (південне узбережжя Мінданао) та Голо (на однойменному острові у архіпелазі Сулу.

З 1:45 до 5:00 20 грудня всі ешелони прибув в район Давао та почали висадку десанту, а вже у другій половині дня це місто та його аеродром були окуповані.

29 грудня 1941-го Тенрю-Мару вирушило до Такао (наразі Гаосюн на Тайвані), а 10 січня 1942-го прибуло до Японії.

Вторгнення на Тимор

На початку лютого судно знову опинилось у Давао. Звідси воно здійснило перехід до якірної стоянки Бангка у північно-східного завершення острова Целебес, а 11 – 14 лютого перейшло на острів Амбон (Молуккські острови). 17 лютого Тенрю-Мару та ще 8 суден вирушили у складі першого ешелону сил вторгнення на Тимор, маючи завдання висадити десант на західну частину острова, котра належала Нідерландам (другий ешелон захоплював східну, португальську частину острова).

В ніч на 20 лютого перший ешелон здійснив висадку в районі мису Малі, після чого японські сили розгорнули наступ на Купанг, який захопили опівдні 21 лютого.

1 березня Тенрю-Мару завершило розвантаження та вийшло з Купангу, після чого прослідувало через Кендарі (Целебес) до Палау, куди прибуло в середині місяця. До кінця березня судно повернулось в Японію.

У квітні – червні 1942-го Тенрю-Мару відвідало японські порти Токіо, Отару, Йокосука, Кобе, Нагасакі, Куре, Моджі, Явата, Інношима, Осака, Міїке, а також побувало у корейському порту Чиннампо (наразі Namp'o-hang в усті річки Тедонгган).

Рейс до Мікронезії

25 червня 1942-го Тенрю-Мару вийшло з Осаки та 7 липня досягнуло атолу Малоелап (Маршалові острови). 19 липня воно перейшло на атол Кваджелейн, де перебувало до 2 серпня.

4 серпня судно досягло острова Понапе на сході Каролінських островів, з якого 16 -25 серпня здійснило перехід до Йокогами.

Рейс до архіпелагу Бісмарка

13 – 24 вересня Тенрю-Мару пройшло від Куре до Кавієнгу – розташованої на північному завершенні острова Нова Ірландія другої за важливістю японської бази у архіпелазі Бісмарка.

10 жовтня Тенрю-Мару стояло поряд із танкером Тонан-Мару №2 та провадило розвантаження. В цей день на гавань Кавієнгу здійснив атаку підводний човен Amberjack, котрий використав особливості цього порту та,  знаходячись на зовнішньому рейді, випустив чотири торпеди з дистанції понад 3 км та поцілив обидва названі вище японські судна. Тонан-Мару №2 сів на ґрунт. Тенрю-Мару отримав одне торпедне попадання у задню частину, внаслідок чого виявились затопленими машинне відділення, вугільний бункер та один з трюмів.

13 жовтня до Кавієнгу прибув рятувальний буксир Нагаура, котрий до 5 листопада провадив аварійний ремонт та відкачування води із Тенрю-Мару. Далі Нагаура зайнявся Тонан-Мару №2, котрий у підсумку в першій половині грудня вдалось відправити на ремонт на буксирі судна Сува-Мару. Що стосується Тенрю-Мару, то воно продовжувало перебувати у Кавієнзі, де через відсутність необхідної бази відновлювальні роботи посувались надзвичайно повільно. В липні 1943-го осушили вугільний бункер та почали його розвантаження. В жовтні завершили ремонт водонепроникних переборок бункеру, а наприкінці листопада узялись за ремонт машини, допоміжних механізмів та комунікацій, що ведуть до машинного відділення.

Вранці 25 грудня 1943-го на Кавієнг здійснили атаку літаки з авіаносців Банкер-Хілл та Монтерей. Тенрю-Мару отримав попадання великою бомбою у центральну частину та під вечір затонув.[2]

Примітки

  1. Japanese Auxiliary Transports. www.combinedfleet.com. Процитовано 10 грудня 2020.
  2. Japanese Transports. www.combinedfleet.com. Процитовано 10 грудня 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.