Тесмотети

Тесмотети, фесмофети (грец. θεσμοθέται) — назва частини архонтів.

З дев'яти афінських архонтів перші три носили особливі імена (ἄρχων έπώνυμος, ά. βασιλευς, ά. πολέμαρχος), інші ж утворювали колегію із шести осіб і називалися тесмотетами. Перші три архонти мали до Солона свої особливі урядові місця (πρυτανέιον, βουολεϊον, πολέμαρχεϊον), тесмотети ж засідали в так званому θεσμοθετεϊον; згодом і перші три засідали там само.

Тесмотетів засновано після того, як посаду архонта обмежили одним роком. Спочатку їх обирали з першого майнового класу (пентакосіомедімнів). Солон увів жеребкування заздалегідь обраних кандидатів, але також з класу пентакосіомедімнів. Арістід відкрив доступ до архонтства і другому класу (вершникам). Третій клас (зевгітів) допущено до заняття цієї посади лише в 457456 рр. до н. е. До Драконта тесмотети, за Арістотелем, «записували закони (тобто положення звичайного права) і зберігали їх для суду над злочинцями». Згодом вони щорічно переглядали чинні закони і доповідали народу про помічені суперечності. Вони мали також юрисдикцію у всіх справах, які не підлягали віданню інших трьох архонтів чи інших урядових кіл влади.

Література

  • Придик А. М. Тесмотеты // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп.). — СПб., 1890—1907.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.