Ткач Валентина Іванівна
Ткач Валентина Іванівна (нар. 4 грудня 1970 року) - українська ткаля з династії ткачів в третьому поколінні.
Ткач Валентина Іванівна | |
---|---|
Народилася |
4 грудня 1970 (51 рік)
Богуслав |
Громадянство | Громадянка України |
Національність | Українка |
Батьки
Мама, Вовкула Марія, з 15-ти років – ткаля, тато, Вовкула Іван, з 1970 р. і протягом 20-ти наступних років був директором фабрики художніх виробів "Перемога" в м. Богуславі.
Освіта
В 1990 Валентина Ткач закінчила Богуславське педагогічне училище імені І. С. Нечуя-Левицького і отримала спеціальність: «Виховання в дошкільних закладах». В 2002 вступає до Державній академії керівних кадрів культури і мистецтв, яку закінчує у 2005, здобувши спеціальність: «Образотворче та декоративно-прикладне мистецтво».
Творчість
У тому ж році, створила гурток декоративного ткацтва «Килимок» в ПТУ-16 в місті Богуславі, де навчала дітей ткацтву килимів на «рамах» і верстатах. Ткані вироби поєднувалися з різними видами макраме або інсталяція з дерева. Це були декоративні панно, килими, доріжки, накидки на стільці та інше[1].
З 1990-х і понині бере участь у весняних та осінніх ярмарках-виставках з своїми виробами, у музейному святі «День ткалі та вишивальниці», що щороку відбуваються у Музей народної архітектури та побуту в селі Пирогові.
З 1995 почала пошук автентичного орнаменту килимів Центральної України. Згодом перший килимок «Маки» був створений і у 2000-му його вперше побачили на всеукраїнській виставці «Народне мистецтво-2000», що проходила у Національному виставковому центрі «Український дім». З 2005-го, щороку бере участь у фольклорних фестивалях Олега Скрипки «Країна мрій», де презентує свої нові вироби. Крім виставкових, ярмаркових і фестивалях дійств, ткані авторські ексклюзивні роботи Валентини Ткач можна бачити на постійно діючій виставці в історичному музеї "Мамаєва Слобода". В березні 2010 р. стала членом національної спілки майстрів народного мистецтва України і продовжує творити понині. Килими Валентини Ткач різного орнаменту, розміру та товщини нитки відтворюють всю традицію давнього народного промислу — ткацтва[2]. Також Валентина створює доріжки та різноманітні килимові вироби (наприклад, сумки). Багато її робіт знаходяться за кордоном, зокрема в Канаді, США, Кореї, Іспанії, Італії, Португалії.
ПІроводить майстер-класи із ткацтва, у т.ч. за кордоном.[3]
Сім'я
Розлучена. Має сина Богдана і доньку Дарину
Примітки
- «Літературозна́вча енциклопе́дія» — двотомна енциклопедія, видана 2007 року в Києві видавничим центром «Академія» в серії «Енциклопедія ерудита» (керівник видавничого проекту — Василь Теремко). Автор-укладач Юрій Ковалів.
- Євген Онацький. Українська мала енциклопедія. T. 1. K., 2016.
- У столиці Туреччини відбувся майстер-клас зі ткацтва. Укрінформ. 26 листопада 2018. Процитовано 21 грудня 2020.
Джерела
Посилання
- https://www.chasipodii.net/article/21610/
- https://rukotvory.com.ua/maystry/valentyna-tkach/
- https://gazeta.ua/articles/people-newspaper/_1000-dolariv-koshtuye-kilim-valentini-tkach/699150?mobile=true
- https://rus.glas.org.ua/projects/teleportret/Dolii_Valentina_Tkatch.html
- https://news.vash.ua/news/kulturne-zhyttya/u-daniyi-vidbuvsya-pershyy-ukrayinskyy-festyval-63093
- https://rozmova.wordpress.com/2017/10/24/valentyna-tkach/
- Олена Горбунова (22 серпня 2020). Лише знання традицій, культури й символіки робить нас нацією. Голос України. Процитовано 21 грудня 2020.
- Наталія Капустянська (3 жовтня 2017). Килими—витвори мистецтва: відома майстриня розповіла про свої неймовірні роботи. Україна молода. Процитовано 21 грудня 2020.
- З Києва до Богуслава машиною на один день. Мандруй Запоріжжям. 17 червня 2020. Процитовано 21 грудня 2020.