Товариство об'єднаних українських канадців

Товариство об'єднаних українських канадців (ТОУК) (англ. Association of United Ukrainian Canadians) — організація українців у Канаді, створене 26 липня 1941 року під назвою Українське товариство допомоги Батьківщині на базі українських колективів допомоги Батьківщині, що виникли в Канаді після нападу фашистської Німеччини на СРСР і ліквідованих прогресивних організацій.

Історія

Пам'ятник Лесі Українці в Саскатуні, відкритий 1976 року зусиллями ТОУК

Товариство було наступником товариства «Український Робітничо-фермерський дім», ліквідованого канадською владою 1940 року. Причиною ліквідації була підтримка Товариством сталінського режиму, який на той час виступив союзником нацистської Німеччини згідно з пактом Молотова — Ріббентропа і з яким Канада була в стані війни від 10 серпня 1939 року. Тому ряд керівників та журналістів прокомуністичних організацій були заарештовані, а майно цих організацій було конфісковане як "власність ворога" [1]. У 1942 році ТУРФД перейменовано на Товариство канадських українців, а 1946 — на ТОУК.

Діяльність

Для повсякденного керівництва роботою товариства на крайовому з'їзді обирається Крайовий виконавчий комітет, що міститься в Торонто. Товариство має місцеві відділення, які проводять культурно-освітню роботу серед канадських українців, популяризують українську літературу і мистецтво.

При товаристві створено художні колективи, зокрема ансамблі «Полтава» і «Кобзар», хор «Гагілка» та ін. Зусиллями ТОУК у Канаді встановлено пам'ятники Т. Г. Шевченкові (Палермо, 1951; Вінніпег, 1961; Торонто, 1961), І. Я. Франку (Вінніпег, 1956), Лесі Українці (Саскатун, 1976), В. С. Стефанику (Едмонтон, 1971), а також відкрито музеї Т. Г. Шевченка та І. Я. Франка.

Пресові органи — «Українське життя» (з 1941, Торонто) й «Українське життя» (1943, Вінніпеґ), з яких постав у 1965 тижневик «Життя і Слово» в Торонто. Там само видається тижневик «Ukrainian Canadian» (1947), який присвячує більше уваги культурним справам канадських українців. ТОУК, користуючись мережею так званих робітничих домів, бібліотек, веде деяку культурно-освітню діяльність (хори, театральні гуртки тощо).

Радянські органи державної безпеки мали своїх агентів у лавах ТОУК. Зокрема через них КДБ намагався вплинути на мерів Оттави, Торонто і Вінніпега з метою заборонити вивішування українських прапорів на ратушах цих міст.[2]

В 1978-91 роках організацією керував Кравчук Петро Ількович.

Див. також

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.