Товариство української мови Чикаго

Това́риство украї́нської мо́ви Чика́го (ТУМ-Чикаго) — громадська організація українців у Чикаго.

Вечір присвячений В.Стусу. Чикаго, жовтень 2008 року. Ведуча вечора — голова ТУМ-Чикаго Віра Боднарук.

Заснування

Виникло в березні 1990 року. До членства в Товариство були запрошені в першу чергу учителі українознавчих шкіл, педагоги та діячі української громади в Чикаго й околиць. Через дописи про ТУМ-Чикаго в українській пресі, яка виходить в Америці, незабаром були заохочені члени і з інших міст Америки та Канади.

Ось як описує виникнення ТУМ-Чикаго його керівник Віра Боднарук:

Коли долетіла до нас в Чикаґо вістка, що в Україні в 1989 році було засноване Товариство Української Мови ім. Шевченка на захист української мови (правопис якої постійно міняли в Україні, щоб наблизити її до російської, або й зовсім принижували її, називаючи хохлацькою), то й зродилася думка створити товариство прихильників української мови в Чикаґо, яке було б в контакті з Товариством Української Мови в Україні і яке старалося б допомогти йому у відповідний спосіб. Якщо не інакше, то хоч би розголосити в Америці про загрозливу мовну ситуацію в Україні.

І вже в березні 1990 року зібралася невелика група уболівальників української мови і заснувала ТУМ-Чикаґо.

Перша управа ТУМ–Чикаґо (1990 рік) була обрана у такому складі: голова — Віра Лукаш–Боднарук, заступник голови — Оксана Мурська, секретар — Дмитро Грушецький, скарбник — Олександра Кочман, організаційний референт — Галина Грушецька, члени управи — Марія Боднарук, Віра Трощук, Люба Калін.

Історія розвитку і діяльності ТУМ-Чикаго

Спочатку праця Товариства полягала в збиранні українських книг, журналів та часописів, які друкувалися в Америці чи Канаді або в інших країнах, де були поселення українських емігрантів, та пересилання їх в Україну до всіх обласних Товариств Української Мови. Щоб зібрати фонди на пересилку книг, була членська вкладка і меценатська поміч від приватних осіб та громадських організацій в Чикаго. Також Товариство брало участь у всеукраїнських імпрезах, як наприклад «Українські Дні», «Веселі Дні» та святочні базари під українськими церквами.

Постійно тримає зв'язок з осередками Товариства української мови та осередками «Просвіти» по всій Україні. Вся праця Товариства виконується на добровільних засадах. Від 1990 року керівник Товариства — професор Віра Боднарук та Богдан Боднарук відбули 6 подорожей по Україні і відвідали обласні осередки «Просвіти» чи Товариства Української Мови в Києві, Харкові, Полтаві, Донецьку, Луганську, Запоріжжі, Дніпропетровську, Одесі, Симферополі, Тернополі, Рівному, Луцькому, Вінниці, Івано-Франківську, Львові, Чернівцях, Ужгороді. Влітку 2005 року відвідали Чернігів, Суми, Житомир і Хмельницький, а також мали зустріч з проводом «Просвіти» з Кіровограда, Миколаєва, Херсону, Севастополя і Черкас. Всі ці подорожі провідники ТУМ відбули на свій власний кошт.

Крім центральних осередків «Просвіти» ТУМ-Чикаго також має зв'язок і допомагає деяким університетам та школам, бібліотекам. Співпрацює з Києво-Могилянським університетом, Острозьким університетом, Миколаївським університетом ім. Петра Могили; з Видавництвом «Смолоскип» у Києві; з українськими школами в Донецьку, Слов'янську, Сівердонецьку, Свердловську, Києві, Львові і Миколаєві; з бібліотеками в Донецьку, Києві, Рівному і Полтаві. Надсилали українську військову літературу до Міністерства оборони (за міністерства ген. К.Морозова), українським осередкам у Владивостоці, Мурманську та Татарстані.

На 2005 р. було вислано 818 пачок української літератури, близько 106.560 одиниць вартістю $ 796.575, оплата за пересилку склала $36.703. Книжки наші передаються до шкіл, читалень «Просвіти», до бібліотек. Крім цього було вислано $ 82.373 грантами на видавничу працю; на стипендії для сільських дітей, які будуть студіювати україністику в Києво-Могилянському університеті, або в Острозі чи в Миколаєві — $ 6.000.

На 2007 р. було вислано 872 пачки української літератури, близько 112,260 одиниць вартістю $ 840,951, оплата за пересилку склала $ 41,100. Крім того, крім цього було вислано $ 109,547 грантами (на 2007 р.).

Спершу Ініціативний Комітет у складі проф. Віри Лукаш-Боднарук, Галини Грушецької та Марії Боднарук 10 березня 1990 р. розіслали «Звернення», яким запросили всіх бажаючих на перші (установчі) сходини Чиказької філії Товариства української мови ім. Шевченка у США. Збори відбулися в неділю 25 березня 1990 р. о 13.00. в Культурному Осередку при 2247 Чикаго Ав.

Головними напрямками роботи новоствореної Чиказької філії Товариства української мови ім. Шевченка було прийнято «уможливлювання обмінів учнями і учителями з України та технічна поміч україномовним школам в Україні».

Перша управа ТУМ-Чикаго була обрана у такому складі: голова — Віра Лукаш-Боднарук, заступник голови — Оксана Мурська, секретар — Дмитро Грушецький, скарбник — Олександра Кочман, організаційний референт — Галина Грушецька, члени управи — Марія Боднарук, Віра Трощук, Люба Калін.

Щойно після створення, 10 квітня 1990 р., ТУМ-Чикаго звертається до голови Товариства Сприяння Рухові в Україні (Чиказька організація) д-ра Богдана Ткачука з листом-пропозицією «працювати з рамени Товариства Сприяння Рухові в Україні (Чикаго), щоб не роздрібнити наших сил і ресурсів». Разом з тим, ТУМ-Чикаго планує тісно співпрацювати з ТУМ-США, яке очолив д-р Роман Воронка. У той же 1990-й рік ТУМ-Чикаго започатковує листовний зв'язок з централею Товариства української мови ім. Шевченка в Києві та з обласними організаціями ТУМ. У травні 1990 р. до вчителів і викладачів Чикаго направляються 65 листів (у 1993 р. таких листів було вже 900) із запрошенням стати членом ТУМ-Чикаго та відозвою взяти участь у проектах ТУМ-Чикаго стосовно обмінів студентів та учнів з Україною. Третина адресантів відгукується. Програма обмінів починає діяти. У 1992 р. організація вже нараховує 50 членів і 20 почесних членів.

Сьогодні ТУМ-Чикаго має 20 почесних членів; в 2007 році організація нараховує 256 членів.

Голова ТУМ-Чикаго п. Віра Боднарук у 1990 р. здійснює першу подорож в Україну щоб особисто познайомитися з обласними осередками Товариства. Влітку цього року в Києві відбулося її знайомство з проводом ТУМ на чолі з Дмитром Павличком. Поїздка була дуже насиченою подіями — це і участь в Днях Козацької Слави на Запоріжжі, відвідання крім Києва також Львова, Івано-Франківська, Рівного. Ця перша цільова подорож в Україну започаткувала цілу їх серію у наступні роки.

ТУМ-Чикаго провів масштабну акцію пересилки української літератури зі США в Україну. За весь час для потреб бібліотек в Україні надіслано 820 пакунків з 108000 книг та журналів вартістю 800 тис. дол. США — вражаюча кількість. Крім того, ТУМ-Чикаго започаткувало програму міні-грантів на видавничу діяльність Товариств української мови та «Просвіт» в Україні (загалом понад 103 тис. дол. США), на стипендії для сільських дітей (6 тис. дол. США), на розбудову наукових бібліотек, на технічне обладнання, на творчу працю молодіжних драматичних гуртків.

3 жовтня 2004 року на зборах ТУМ-Чикаго підтверджено правильність дій організації, обрано її нове керівництво: голова — Віра Лукаш-Боднарук, скарбник — Любомира Калін, організаційний референт — Богдан Боднарук, члени управи: Олег Еліяшевський, Марія Боднарук, Василь Калін.

З розвитком незалежності України Товариство української мови (ТУМ) в США бачило велику потребу помагати фінансово здібним студентам з незаможних родин, які студіюватимуть україністику: мову, літературу, історію та культуру в університетах України, таких, як «Києво-Могилянська академія», «Острозька академія», університеті ім. Петра Могили в Миколаєві, та державних університетах у Києві, Львові, Харкові, Одесі, Чернівцях, Ужгороді, Ялті, Рівному. Від початку цього проекту в 2000 році до 2014 р. було надано стипендії 86 студентам з 15 областей України.[1]

ТУМ–Чикаґо стало фінансовою опорою для понад 100 видавничих проєктів в Україні.

Сьогодні ТУМ-Чикаго — сильна і зорганізована українська громадська культурологічна організація США, свідома своєї ролі, своєї місії, свого призначення.

Суспільне визнання

В різні часи його провідні діячі ТУМ-Чикаго нагороджені: Грамотою видавництва «ВЕСЕЛКА» за великий внесок у випуск книжок для дітей України (1994 р.), Грамотами та Дипломами Центрального Правління Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка за активну роботу з питань національно-просвітницького і духовного відродження українського народу та зміцнення Української Держави (1996 р.), «Золотою Грамотою» Донецького обласного Товариства української мови ім. Т. Г. Шевченка за вагомий внесок у справу збереження і розвитку української культури і мови на Донбасі (1998 р.), Дипломами Івано-Франківського обласного Товариства української мови ім. Тараса Шевченка «Просвіта» (1996 р.), Подячним листом Рівненського обласного об'єднання «Просвіта» ім. Т.Шевченка за багаторічні щедрі дарунки для книгозбірні Рівненської «Просвіти».

Див. також

Примітки

Джерела

  • Мости в Україну: нариси з історії Т-ва Укр. мови (Чикаго) Видання друге / Т-во Укр. Мови (Чикаго), Укр. культурол. центр; уклад.: В. Боднарук, В. Білецький, Б. Боднарук. — Донецьк: Укр. культурол. Центр; Сх. вид. дім, 2013. — 116 с. Формат А4. Іл.
  • Роман Воронка. Журнал «Всесвіт» № 3-4, 2010 р., С. 246—258.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.