Толінг
Толінг — вид взаємодії між суб'єктами господарювання, при якій власник сировини передає її підприємству переробнику і отримує у вигляді результату готову продукцію і покриває підприємству-переробнику суму понесених витрат на переробку та узгоджений відсоток прибутковості. Фактично толінг означає переробку сировини на давальницьких засадах.
Толінгер — компанія власник сировини, що передає його на переробку. В ролі толінгера може виступати будь-яка компанія, здатна забезпечети фінансування поставок сировини, що намагається отримати прибуток від різниці вартості кінцевого продукту і вартістю сировини із переробкою.
Форма оплати послуг переробника
В умовах реалізації толінгових схем існує чотири варіанти оплати послуг переробника:
Оплата сировиною
- Договір на реалізацію толінгових послуг складається таким чином, що визначений відсоток сировини переробник отримує як оплату за переробку іншої частини сировини.
Розрахунок готовою продукцією
- В цьому випадку розрахунку частина отриманої продукції (вихід якої розрахований згідно з нормативами) утримується переробником як оплата за послуги.
Оплата грошима
- Цей спосіб використовується коли постачальник має можливості збуту готової продукції, а переробник ні.
Оплата відсутня
- В цьому випадку норматив виходу готової продукції занижується на такий відсоток, щоб понаднормативна частина, що залишається у переробника, компенсувала витрати на переробку. Цей спосіб не дозволяє бухгалтерії законним сформувати собівартість переробки готового продукту, а тому на підприємствах із легальним бухобліком не використовується.
Джерела
- Толлинг (рос.)
- Барна М. Ю. Толінгові операції в Україні: переваги та недоліки / М. Ю. Барна, Н. М. Гарбар // Науковий вісник НЛТУ України: зб. наук.-тех. пр. – Львів, 2012. – Вип. 22.4. – С. 165–169.
- Богомазова К. К. Сутність операцій з давальницькою сировиною та їх значення [Електронний ресурс] / К. К. Богомазова // Ефективна економіка. – 2013. – Режим доступу: http://www. economy.nayka. com. ua.
- Економічна теорія: Підручник / за ред. В. М. Тарасевича. − К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 784 с.