Тонка синя лінія

«Тонка синя лінія» (англ. Thin Blue Line) — фраза і символ, які використовуються правоохоронними органами в багатьох країнах світу. Ця фраза фігурально означає та позиціонує правоохоронні органи як тонку межу між порядком і анархією.

Зображення, зареєстроване Blue Line Identifier

Історія

Картина «Тонка червона лінія» Роберта Гібба

Термін походить від «Тонкої червоної лінії», утвореної 93-ім гірським піхотним полком британської армії в битві під Балаклавою в 1854 р., коли шотландці змогли затримати атаку російської кавалерії. Тоді англійські війська, розсіяні після невдалої атаки, намагались перегрупуватися. Побачивши це, російська кавалерія перейшла в атаку, щоб остаточно розбити британців. Але за декілька хвилин до удару, який би означав поразку британської армії, командир Колін Кемпбелл наказав своїм солдатам вишикуватися в шеренгу по два, замість передбаченої статутами в таких випадках шеренги по чотири.

Кореспондент «Таймс» описав потім шотландський полк у цей момент як «тонку червону смужку, що нащетинилася сталлю». З часом цей вираз перейшло в стійкий обіг «тонка червона лінія», що означає оборону з останніх сил.

Перше відоме використання фрази «тонка синя лінія» належить до вірша 1911 року Нельса Дікмана Андерсона під назвою «Тонка синя лінія». У поемі ця фраза використовується для позначення армії Сполучених Штатів, яка носила, на відміну від англійців не червоні, а сині мундири.[1]

Не відомо точно, коли цей термін почав використовуватися для звернення до поліції. У 1950-их роках головний керівник Департаменту поліції Лос-Анджелеса Вільям Паркер використовував цю фразу в одному з телевізійних шоу.[2] Як пояснив Паркер, тонка блакитна лінія, що представляє Департамент, була бар'єром між правопорядком та соціальною і цивільною анархією. Така фраза також задокументована в патенті 1965 року урядом штату Массачусетс, посилаючись на свої державні поліцейські сили та навіть на більш ранні поліцейські звіти Нью-Йоркської поліції. До початку 1970-их років цей термін поширився на відділи поліції у США.

Використання цього терміна стало особливо поширеним після випуску документального фільму Ерлора Морріса «Тонка блакитна лінія» про вбивство офіцера поліції Далласа Роберта Вуда.

Символ

Прапор Великої Британії з синьою лінією
Прапор США з синьою лінією

The Blue Line Identifier™, що складається з однієї горизонтальної синьої лінії на чорному полі, є зареєстрованою торговою маркою Blue Line Productions, Inc.[3] Він був розроблений компанією в 1993 році та використовувався для ідентифікації автентичних товарів, які продавались лише правоохоронним органам[4].

Наразі для підтримки поліції в США та Британії використовуються чорно-білі прапори цих країн з горизонтальною синьою лінією.

В даний час символ поширений також в Канаді, Австралії, Німеччини, Бельгії, Швейцарії та Польщі.

В Україні

Символ «Тонка синя лінія» в Україні

В Україні програма «Тонка синя лінія» почалась як соціальний рух для підтримки поліцейських.[5] В патрульній поліції проходить службу більше тисячі ветеранів АТО[6]. Першим запустив ветеран війни України з Росією, засновник піцерії «Pizza Veterano» Леонід Остальцев.[7] 14 жовтня 2017 року, в День захисника України, київський заклад «Pizza Veterano» першим вивісив синю стрічку і видав патрульним дисконтні картки.

Згодом до програми підтримки поліції долучились заклади Івано-Франківська,[8] Рівного,[9] Дніпра, Чернівців,[10] Маріуполя.

Принципи «тонкої синьої лінії»:

  • я намагаюсь не порушувати закон;
  • я допоможу патрульному поліцейському, якщо це буде необхідно;
  • я висловлюю повагу до патрульного поліцейського та очікую поваги до себе.

Примітки

  1. Anderson, N. D. (1911). The Voice of the Infinite, and Other Poems (англ.). Sherman, French.
  2. SHAW, DAVID (25 травня 1992). Chief Parker Molded LAPD Image--Then Came the '60s : Police: Press treated officers as heroes until social upheaval prompted skepticism and confrontation.. Los Angeles Times (амер.). ISSN 0458-3035. Процитовано 8 травня 2018.
  3. USPTO TSDR Case Viewer. tsdr.uspto.gov. Процитовано 8 травня 2018.
  4. Parallelus. Welcome | The Official Blue Line Identifier. www.bluelineid.com (англ.). Процитовано 8 травня 2018.
  5. Що таке "Тонка синя лінія" та як в Україні суспільство взаємодіє з поліцією - 24 Канал. 24 Канал. Процитовано 8 травня 2018.
  6. Цензор.НЕТ. "Тонка Синя Лінія": у Києві представили нову соцпрограму з підтримки поліції. ФОТОрепортаж+ВІДЕО. Цензор.НЕТ (ru-RU). Процитовано 8 травня 2018.
  7. Програма «Тонка синя стрічка»: українці підтримують поліцію України. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 8 травня 2018.
  8. Поліція об'єднує: у Франківську стартував рух "Тонка синя лінія" - Галицький Кореспондент. Галицький Кореспондент (uk-UA). 16 квітня 2018. Процитовано 8 травня 2018.
  9. “Тонка синя лінія” в Рівному | Новини по-рівненськи. tomat.rv.ua (укр.). Процитовано 8 травня 2018.
  10. Патрульним поліцейським у Чернівцях підприємці презентували спеціальні дисконтні картки. 0372.ua - Cайт міста Чернівці (uk-UA). Процитовано 8 травня 2018.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.