Трагічна декада

Трагічна декада (ісп. Decena Trágica) — низка подій Мексиканської революції, що відбулися в Мехіко в період від 9 по 19 лютого 1913 року. Трагічна декада закінчилася зміщенням Франсіско Мадеро з поста президента і перемогою контрреволюційних сил.

Трагічна декада
Мексиканська революція
Повстанці-послідовники Фелікса Діаса в Мехіко під час заворушень проти Мадеро

Повстанці-послідовники Фелікса Діаса в Мехіко під час заворушень проти Мадеро
Дата: 9–19 лютого 1913
Місце: Мехіко
Результат: Перемога повстанців
Сторони
(Лоялісти)
Мадеристи
(Повстанці)
Порфіристи
Реїсти
Феліцисти
Командувачі
Лауро Віллар
Анхел Ортіс Монастеріо
Вікторіано Уерта
Анхел Гарсія Пенья
Феліпе Анхелес
Фелікс Діас
Бернардо Реєс  
Мануель Мондрагон
Ауреліано Бланке
Грегоріо Руїс  
Вікторіано Уерта
Генрі Лейн Вільсон
Втрати
загинуло 5,500
Вікторіано Уерта під час декади перейшов з боку мадеристів на бік повстанців

Хід подій

Контрреволюційні солдати

Заколот почався 9 лютого, його керівниками були кілька вищих офіцерів на чолі з генералом Мануелем Мондрагоном[1]. Супроводжувані двома артилерійськими полками загальною чисельністю 400 осіб і 300 курсантами, вони звільнили з в'язниці лідерів контрреволюції генералів Фелікса Діаса і Бернардо Реєса. Після невдалої спроби захопити резиденцію президента Національний палац, під час якої загинув генерал Реєс, повстанцям вдалося закріпитися у фортеці столичного арсеналу[2].

Президент Мадеро поклав керівництво придушенням заколоту на генерала Вікторіано Уерту. Однак останній був пов'язаний зі змовниками і крім того сам мав намір зайняти президентське крісло. Уерта створював видимість боротьби з бунтівниками, обмежившись лише рідкісними обстрілами арсеналу і свідомо невдалими атаками. Таким чином Фелікс Діас і Уерта намагалися вимотати населення, викликавши байдужість до майбутньої зміни влади[3][4]. Під час обстрілів загинуло 3 тис. осіб[5].

18 лютого прихильники Уерти заарештували Мадеро. За сприяння американського посла між Уертою і Діасом було укладено угоду (т. зв. «Посольський пакт»). Згідно з цією угодою, Уерта отримував пост тимчасового президента, а Діас за його підтримки мав стати постійним президентом[6].

19 лютого Мадеро і віце-президент Хосе Марія Піно Суарес були змушені подати у відставку. Тимчасовим президентом згідно з конституцією став міністр закордонних справ Педро Ласкуран. За домовленістю з Уертою він призначив останнього міністром внутрішніх справ і сам пішов у відставку (його президентське правління стало найкоротшим в історії — менше години). Тепер за конституцією посада тимчасового президента переходила до Уерти.

23 лютого за його наказом Мадеро і Піно Суареса було вбито дорогою до в'язниці[7].

Примітки

Література

  • Альперович М. С., Руденко Б. Т. Мексиканская революция 1910—1917 гг. и политика США. — М. : Соцэкгиз, 1958. — 336 с.
  • Платошкин Н. Н. История Мексиканской революции. Истоки и победа 1810—1917 гг. — М. : Университет Дмитрия Пожарского : Русский Фонд содействия образованию и науке, 2011. — Т. 1. — 432 с. — ISBN 978-5-91244-034-2.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.