Три літа (вірш)

Три літа — вірш Тараса Шевченка, який репрезентує назву і світоглядно-емоційний ключ до однойменної рукописної книги (збірки), підсумок пережитого за 1843-1845 роки, коли була сформована нова якість його духовного світобачення.

Історія створення та публікації

Вірш написаний 22. ХІІ. 1845, у с. В’юнище. Автограф – в рукописній книзі «Три літа». Вперше надруковано в журналі «Нова громада» (1906, № 10).

Тематика

У вірші поет підводить підсумки свого духовного життя за три роки, коли він був занурений у те середовище, де сподівався знайти живі сили сучасної йому України, проте зіткнувся з дійсністю кріпацтва: лицемірством поміщиків, які чванилися своїм «лібералізмом» та «вільнодумством», самодурством і фарисейством поміщиків-філантропів, злиднями закріпаченого села і покірливістю селянства. Під впливом тих гнітючих вражень Шевченко вперше говорить про свій шлях пізнання, пройдений за «тяжкії три літа», про глибину розчарування та зміну свого внутрішнього світу: «І я прозрівати // Став потроху... Доглядаюсь, - // Бодай не казати. // Кругом мене, де не гляну, // Не люди, а змії...».

"Страшні були його «прозріння». Побачив ясно, що Україну катують її власні сини, що нема кому помагати, одностайне стати, що ціла верхівка нації зрадила матір-батьківщину; переконався, що мало не всі українські пани — «недолюди, діти юродиві», «розбійники-людоїди, голодні ворони".

Павло Зайцев

Поет уже не вірить, що до нього вернеться «веселеє слово», тепер він «серце ядом гоїть» і не плаче, не співає, а «виє совою». Вірш завершує сатирична алегорія - образ Нового року у вигляді жебрака з латаною торбиною за плечима. У торбі – царський подарунок: «Благоденствіє, указом // Новеньким повите». Поет глузує тут з безплідної миколаївської законотворчості й офіційної брехні про «благоденствіє» народу. Ці рядки надали творові виразно політичного спрямування.


Література

• Бородін В. С. Три літа. // Шевченківський словник. Том другий. — К., 1977. На сторінці «Ізборник»
• Дзюба І. М. Три літа. // Тарас Шевченко. Життя і творчість. — К., 2008.— с. 264-289.
• Павло Зайцев. Життя Тараса Шевченка. — Нью-Йорк – Париж – Мюнхен, 1955.— с. 179-181.
• Івакін Ю. О., Смілянська В .Л. Тарас Шевченко. // Історія української літератури ХІХ століття. Книга друга. - К.: Либідь, 1996.-с. 122.
• Івакін Ю. О. Коментар до «Кобзаря» Т. Шевченка. Поезії 1847—1861 рр. — К., 1964.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.