Туман війни

«Тума́н війни́» (нім. Nebel des Krieges) — термін, введений Карлом фон Клаузевіцем для позначення недостовірності даних про становище театру військових дій.

«Три чверті того, на чому будується дія на війні, лежить в тумані невідомості»

Визначення Клаузевіца

Війна — область недостовірного: три чверті того, на чому будується дія на війні, лежить в тумані невідомості, і, отже, щоб розкрити істину, потрібно перш за все, тонкий, гнучкий, проникливий розум… Недостовірність вістей і постійне втручання випадковості призводять до того, що воїн насправді стикається з абсолютно іншим станом речей, ніж очікував; це не може не відбиватися на його плані або принаймні на тих уявленнях про обстановку, що лягли в основу цього плану. Якщо вплив нових даних настільки сильний, що рішуче скасовує всі прийняті припущення, то на місце останніх повинні виступити інші, але для цього, зазвичай, не вистачає даних, так як в потоці діяльності події обганяють рішення і не дають часу не тільки зріло обдумати нове положення, але навіть гарненько озирнутися. Втім, значно частіше виправлення наших уявлень про обстановку та ознайомлення з зустрінутою випадковістю виявляються недостатніми, щоб зовсім перекинути наші наміри, але можуть, все-таки, їх похитнути. Знайомство з обстановкою зростає, але наша невпевненість не зменшується, а навпаки — збільшується. Причина цього полягає в тому, що необхідні відомості надходять не відразу, а поступово. Наші рішення безперервно піддаються тискові нових даних, і наш дух весь час повинен залишатися у всеозброєнні[1].

У відеоіграх

Туман війни у грі Freeciv: нерозвідані території цілком чорні, а території поза радіусом спостереження приховані темрявою.

У стратегічних відеоіграх туман війни є ігровою умовністю — зазвичай темним чи напівпрозорим покривом, що приховує деталі місцевості та ворожі війська. Завдяки цьому противники не мають на початку інформації одне про одного та перебувають в рівних умовах. «Туман війни» розсіюється в радіусі огляду військ, але часто знову згущується, коли вони відходять.

Як правило, коли ділянка карти розвідана, її незмінні складові (рельєф, неруйнівні споруди) залишаються видними, але гравець не може бачити пересування бойових одиниць противника і зведення нових будівель. Іноді залишається видимою ситуація в останній відомій (але необов'язково актуальній) варіації. У деяких іграх «туман війни» можна відключити, в інших його присутність — невід'ємна частина правил, в тому числі для комп'ютерного опонента[2].

Примітки

  1. Carl von Clausewitz, Vom Kriege, Book 1, Chapter 3.
  2. "Fog of War": A Clearer View. Computer Gaming World. April 1988: 24–26, 52–53.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.