Тунель під світом

«Туне́ль під сві́том» науково-фантастична повість американського письменника Фредерика Пола. Вперше його опублікував 1955 року на своїх сторінках журнал Galaxy Science Fiction. Часто входило в різні антології, зокрема, Золотий вік наукової фантастики, під редакцією Кінґслі Еміс (1981).

«Тунель під світом» вперше з'явився у випуску Galaxy Science Fiction за січень 1955 року

Сюжет

Гай і Мері Буркгардт прокидаються 15 червня у своєму будинку в Тайлертоні. Їм обом приснилися жахливі кошмари, але вони не можуть пригадати що саме. Гай забуває про сон і як зазвичай вирушає на роботу, в офіс підприємства Контро Кемікалс, який розташований у центрі міста. Виробничий процес на цьому нафтохімічному заводі високо автоматизований, а всі рутинні дії виконують роботи. Але щось відбувається не так; Буркгард оточений звідусіль гучними і всепроникними рекламними вигуками, які закликають купувати все, від сигарет до морозильних камер.

Колега на ім'я Свенсон намагається поговорити з ним, але Буркхардт не звертає на нього увагу і той іде ні з чим. Прокинувшись наступного ранку, Буркхардт розуміє, що йому приснився той самий кошмар, а в календарі ця сама дата — 15 червня. Він вже знає, що станеться, коли він добереться до офісу, і що Свенсон знову спробує поговорити з ним. Це й справді відбувається.

Того вечора Буркхардт дізнається, що його підвал, здається, був розібраний і перебудований до невпізнання. І наступного ранку на дворі все ще 15 червня, хоча Буркхардт знає, що цього не може бути. Він розповідає про це, коли Свенсон знову намагається заговорити з ним. Свенсон відводить його в порожні зали хімічного заводу. Сховавшись в кімнаті в кінці довгого тунелю, він пояснює свою теорію, що можливо до цього причетні прибульці, які захопили місто з невідомих причин.

Але жоден з їхніх здогадів не є не правильним. З'ясовується, що вибухнув хімічний завод. Всі жителі Тайлертона загинули від вибуху або хімічних випарів. Дорчін, безжалісний рекламний менеджер, взяв на себе всі руїни і відновив їх у мініатюрі. Людей перебудовано у вигляді крихітних роботів, і їх використовують як піддослідних полонених для перевірки ефективності настирливих рекламних кампаній.

Теле- і кіноверсії

Упродовж років сюжет адаптовано для декількох ЗМІ, в тому числі:

  • Радіо-адаптація «Тунель під світом» 1956 року стала одним з епізодів X Minus One.
  • 1966 року оповідання стало основою 2-ї серії антологічного серіалу BBC Out of the Unknown.
  • За сюжетом оповідання знято італійський сюрреалістичний фільм Il tunnel sotto il mondo (1969).[1]
  • Історія надихнула на створення французького студентського короткометражного фільму Le 15 Mai (1969), режисерський дебют Клер Дені.

Примітки

  1. Tunnel Under the World на сайті IMDb (англ.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.