Тунель (роман)

«Тунель» (Der Tunnel ) є найбільш значним твором письменника Бернгарда Келлермана. Роман був випущений у квітні 1913 року, у видавництві С. Фішер в Берліні. Вже через пів року було продано 100 000 екземплярів; цей роман став одним з найуспішніших книжок першої половини 20 століття. До 1939 року його загальний тираж сягнув кількох мільйонів екземплярів.

Тунель
нім. Der Tunnel
Жанр фантастика
Автор Бернгард Келлерман
Мова німецька
Опубліковано квітень 1913
Видавництво С. Фішер, Берлін

Сюжет

В романі Бернгард Келлерман демонструє свою захопленість новою епохою - епохою розвитку технічного прогресу.
Інженер Мак Аллан, талановитий винахідник, людина величезної енергії і видатних організаторських здібностей, має намір за кілька років побудувати тунель з Америки в Європу по дну Атлантичного океану. Він знайомиться з магнатом, банкіром Ллойдом. Ця зустріч вирішує долю Аллана і відкриває «нову епоху у взаєминах Старого і Нового Світу». Ллойд скликає з'їзд фінансових ділків, на якому Аллан повідомляє, що за п'ятнадцять років зобов'язується побудувати підводний тунель, який з'єднає два материки. Поїзди будуть долати відстань у п'ять тисяч кілометрів за двадцять чотири години. І люди, наділені багатством та могутністю, повірили в Аллана.
Наступного ранку газети на всіх мовах повідомляють світові про заснування «Синдикату Атлантичного тунелю». Оголошується набір ста тисяч робітників для американської станції. Темп роботи Аллана, це «пекельний темп Америки», без вихідних днів, іноді по двадцять годин на добу. Замовлення Аллана виконуються заводами багатьох країн. Справа Аллана охоплює весь світ.
В блискавично побудованому Тунельному місті, Мак-Сіті, є все: селища з будинками для робочих, школами, церквами, спортмайданчиками. Працюють пекарні, бойні, пошта, телеграф, універсальний магазин. На станціях працюють бурильні машини. Місце, де працює бурильна машина, називається у робітників «пеклом», багато глухнуть від шуму. Щодня тут бувають поранені, а іноді й убиті. Сотні тікають з «пекла», але на їх місце завжди приходять нові. При старих технологіях для закінчення тунелю потрібно було б дев'яносто років. Але Аллан «мчить крізь камінь», він веде запеклу боротьбу за секунди, змушуючи робочих подвоювати темпи.
На сьомому році будівництва в штольні відбувається катастрофа — вибух величезної сили, який руйнує і пошкоджує десятки кілометрів штольні. Гине багато людей. Тих, хто врятувався, встигають вивезти рятувальні поїзди. Нагорі їх зустрічають збожеволілі від страху і горя жінки. Натовп шаленіє, закликає помститися Аллану і всьому керівництву. Розлючені жінки, готові на розгром і вбивство. Від рук розгніваних жінок гинуть під градом каменів дружина і дочка Аллана. В цей час над синдикатом вибухнула ще одна катастрофа — фінансова. Але, ціною великих матеріальних жертв Ллойду все ж таки вдається зберегти синдикат. Відбувається суд, який виправдовує Аллана.
Аллан продовжує жити тільки тунелем. Наприкінці будівництва тунелю ціни на його акції зростають. В Мак-Сіті понад мільйон жителів, у штольнях встановлено безліч запобіжних приладів. Аллана називають «старим сивим Маком». Творець тунелю перетворюється на його раба.
День настав. На двадцять шостому році будівництва Аллан пускає перший поїзд в Європу. Першим і єдиним пасажиром їде Ллойд. Весь світ напружено стежить на телекінематографах за рухом поїзда, швидкість якого перевищує світові рекорди аеропланів. Останні п'ятдесят кілометрів поїзд веде Аллан. Трансатлантичний експрес приходить в Європу з мінімальним запізненням — лише на дванадцять хвилин.

Література

  • Bernhard Kellermann: Der Tunnel, Suhrkamp tb
  • Werner Fuld: Bis an die Knöchel im Geld, über Bernhard Kellermanns Der Tunnel. In: Marcel Reich-Ranicki (Hrsg.): Romane von gestern — heute gelesen, Bd. I 1900—1918, S. 180—186, S. Fischer Verlag, Frankfurt a.M. 1989
  • Бернгард Келлерман, «Донбасс» 1988 г.ISBN 5-7740-0023-0

Екранізації

  • Der Tunnel, Deutschland 1915, Regie: William Wauer
  • Der Tunnel (deutsche Version), Deutschland 1933, Regie: Kurt Bernhardt
  • Le tunnel (französische Version), Frankreich/Deutschland 1933, Regie: Kurt Bernhardt
  • The Tunnel / Transatlantic Tunnel, Großbritannien 1935, Regie: Maurice Elvey

Посилання

Див. також

Трансатлантичний тунель

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.