Угоди Артеміди

Угоди Артеміди (англ. Artemis Accords) — це міжнародні угоди між урядами країн-учасниць щодо програми Артеміда про принципи співпраці у цивільних дослідженнях та використанні Місяця, Марса, комет і астероїдів у мирних цілях і заснована на Договорі про космос від 1967 року.

Угоди були підписані 13 жовтня 2020 року директорами восьми національних космічних агентств: США, Австралії, Канади, Японії, Люксембургу, Італії, Великої Британії та Об'єднаних Арабських Еміратів. Україна та Бразилія підписали їх пізніше, у 2020 році.

Угоди

Заявлена мета угод Артеміди полягає в «забезпеченні оперативного виконання важливих зобов'язань, що містяться в Договорі про космічний простір та інших документах». Вони вводиться в дію низкою двосторонніх угод між сторонами, що їх підписали. Серед положень зафіксованих в угодах:[1]

  • Підтвердження, що спільна діяльність за цими Угодами повинна здійснюватися виключно в мирних цілях і згідно з відповідним міжнародним правом.
  • Підтвердження зобов'язання прозорості та обміну науковою інформацією, що відповідає статті XI Договору про космічний простір.
  • Заклик до зобов’язання докласти розумних зусиль для використання сучасних стандартів сумісності для космічної інфраструктури та встановити такі стандарти, якщо вони ще не існують або є неадекватними.
  • Заклик до зобов’язання докласти всіх розумних зусиль для надання необхідної допомоги персоналу у космічному просторі, який переживає лихо та відповідно до своїх зобов’язань за Домовленістю про порятунок астронавтів
  • Уточнення зобов'язень, накладених Конвенцією про реєстрацію об'єктів, запущених в космос.
  • Заклик до зобов'язання до публічного обміну інформацією про свою (космічну) діяльність та відкритого обміну науковими даними. Роблячи це, підписанти погоджуються координувати дії один з одним, щоб забезпечити належний захист будь-якої пропієтарної та/або export-controlled інформації, і це положення не поширюється на операції приватного сектора, якщо вони не здійснюються від імені підписанта.
  • Включення угоди про збереження космічної спадщини, яка, на думку підписантів, включає в себе історично значущі місця посадки людей або роботів, артефакти, космічні кораблі та інші докази діяльності, а також сприяти міжнаціональним зусиллям з розробки практик і правил для цього.

Див. також

Посилання

  1. The Artemis Accords. Principles for Cooperation in the Civil Exploration and Use of the Moon, Mars, Comets, and Asteroids for Peaceful Purposes. NASA (амер.). Процитовано 19 жовтня 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.