Угоди Артеміди
Угоди Артеміди (англ. Artemis Accords) — це міжнародні угоди між урядами країн-учасниць щодо програми Артеміда про принципи співпраці у цивільних дослідженнях та використанні Місяця, Марса, комет і астероїдів у мирних цілях і заснована на Договорі про космос від 1967 року.
Угоди були підписані 13 жовтня 2020 року директорами восьми національних космічних агентств: США, Австралії, Канади, Японії, Люксембургу, Італії, Великої Британії та Об'єднаних Арабських Еміратів. Україна та Бразилія підписали їх пізніше, у 2020 році.
Угоди
Заявлена мета угод Артеміди полягає в «забезпеченні оперативного виконання важливих зобов'язань, що містяться в Договорі про космічний простір та інших документах». Вони вводиться в дію низкою двосторонніх угод між сторонами, що їх підписали. Серед положень зафіксованих в угодах:[1]
- Підтвердження, що спільна діяльність за цими Угодами повинна здійснюватися виключно в мирних цілях і згідно з відповідним міжнародним правом.
- Підтвердження зобов'язання прозорості та обміну науковою інформацією, що відповідає статті XI Договору про космічний простір.
- Заклик до зобов’язання докласти розумних зусиль для використання сучасних стандартів сумісності для космічної інфраструктури та встановити такі стандарти, якщо вони ще не існують або є неадекватними.
- Заклик до зобов’язання докласти всіх розумних зусиль для надання необхідної допомоги персоналу у космічному просторі, який переживає лихо та відповідно до своїх зобов’язань за Домовленістю про порятунок астронавтів
- Уточнення зобов'язень, накладених Конвенцією про реєстрацію об'єктів, запущених в космос.
- Заклик до зобов'язання до публічного обміну інформацією про свою (космічну) діяльність та відкритого обміну науковими даними. Роблячи це, підписанти погоджуються координувати дії один з одним, щоб забезпечити належний захист будь-якої пропієтарної та/або export-controlled інформації, і це положення не поширюється на операції приватного сектора, якщо вони не здійснюються від імені підписанта.
- Включення угоди про збереження космічної спадщини, яка, на думку підписантів, включає в себе історично значущі місця посадки людей або роботів, артефакти, космічні кораблі та інші докази діяльності, а також сприяти міжнаціональним зусиллям з розробки практик і правил для цього.
Посилання
- The Artemis Accords. Principles for Cooperation in the Civil Exploration and Use of the Moon, Mars, Comets, and Asteroids for Peaceful Purposes. NASA (амер.). Процитовано 19 жовтня 2020.