Українська автокефальна православна церква канонічна
Українська Автокефальна Православна Церква Канонічна (УАПЦ-К) — колишня незалежна неканонічна православна церква, яка декларує своє канонічне походження від Польської Православної Церкви.[1][2][3]
Історія
УАПЦ-Соборноправна
У жовтні 2002 року в США відбувся Собор архієреїв УАПЦ-Соборноправної Північної і Південної Америки — гілка від Польської Православної Церкви, яку очолював Митрополит Григорій (Огійчук), а після його смерті в 1985 році — Митрополит Андрій (Празький) (1985—1990), потім Митрополит Алексій (Нізза) (1990—1999), потім Митрополит Стефан (Бабій Петрович) (1999—2004).
Собор архієреїв УАПЦ-Соборноправної, розглянувши ситуацію, що склалася з УАПЦ в Україні, постановив:
-повернути церковній структурі УАПЦ-Соборноправній древню патріархальну модель;
-відновити свою присутність на українській землі встановленням Архиєпархії Києва і всієї Руси-України;
-висвятити Архімандрита Мойсея (Кулика) в сан єпископа і направити в чині Митрополита Києва і всієї Руси-України до України для встановлення Архиєпархії Києва і всієї Руси-України.[1]
10 жовтня 2002 року в Кафедральному Соборі Святих мучеників Бориса і Гліба в м. Клівленді, США відбулося висвячування єпископа Мойсея (Кулика) і зведення його в чин Митрополита Київського і всієї Руси-України.[2] Митрополит Мойсей направлений в Україну «для відновлення Київської Митрополії і відродження УАПЦ-Соборноправної в Україні з правом повного адміністративного керування і духовної опіки».[3]
1 листопада 2002 року відбулася прес-конференція Митрополита Стефана (Бабія Петровича), первоїєрарха УАПЦ-Соборноправної Північної і Південної Америки, присвячена історичному Собору архієреїв УАПЦ-Соборноправної і його рішенню про повернення на територію України Церкви з Діаспори.[1]
Починаючи з 2002 року і дотепер владика Мойсей виконує покладену на нього рішенням архієреїв Діаспори місію з відродження канонічної гілки УАПЦ Соборноправної в Україні.
У 2004-2005 роках в УАПЦ-Соборноправній в США відбуваються події, які корінним чином міняють статус УАПЦ-Соборноправної в Україні. УАПЦ-Соборноправна Північної і Південної Америки стає УАПЦ Північної і Південної Америки і Діаспори і, очолювана Митрополитом Михайлом (Явчак-Чампіоном) об'єднується з УАПЦ в Україні, визнаючи своїм першоієрархом Митрополита Мефодія (Кудрякова). [4] [5] [6]
В результаті такого об'єднання замість повернення УАПЦ з Діаспори в Україну сталося розширення УАПЦ з України в Діаспору, тим самим була знищена ще одна канонічна гілка Української Церкви.
УАПЦ-Соборноправна в Україні, очолювана Митрополитом Мойсеєм, залишилася в стороні від цього об'єднання [7] [8] і придбала статус самостійної юрисдикції. Митрополит Мойсей вів активну просвітницьку роботу, обертаючи в православ'я безліч атеїстів в посттоталітарній Україні [9] і закликаючи до об'єднання розкидані через історичні причини осколки УПЦ в усьому світі. [10] [11] [12] [13]
УАПЦ-Канонічна
17-18 червня 2005 року в день Святої Трійці в Києві відбувся Архієрейський собор УАПЦ-Соборноправної під омофором Митрополита Київського і всієї Руси-України Мойсея, на якому рішенням Святого Синоду і рішенням Всесвітнього Архієрейського Собору було затверджено назву Церкви як УАПЦ-Канонічна.[14]
Місія з відновлення дії Томосу 1924 року для УАПЦ в Україні рішенням Святого Синоду УАПЦ в діаспорі доручена канонічно висвяченому Його Високопреосвященству Мойсею (Кулик) Митрополиту Київському і всієї Руси-України.
Патріарх
17-18 червня 2005 рішенням Святого Синоду та рішенням Всесвітнього Архієрейського Собору УАПЦ-Канонічної митрополит Мойсей був обраний та інтронізований у чин Патріарха Київського і всієї Руси-України. У Святому Соборі взяли участь 12 архієреїв, духовенство і сотні вірних зі всього світу. [14]
Інтронізація відбулась у День Святої Трійці в православній святині українського народу у головному Храмі України — у соборі Святої Софії міста Києва. [15] [16] [17]
2009 року Кулик був звинувачений у секс-скандалі. До міліції звернулися колишні прихожанки і звинуватили «патріарха Мойсея» в сексуальному домаганні[18]. Патріарх втік з України. Мотивував це тим, що боїться фізичної розправи.
Обряд
УАПЦ канонічна відправляє богослужіння згідно з традицією східно-візантійського обряду та зберігає старий (юліянський) календар церковних свят.
Мова богослужіння — сучасна українська в Україні, іспанська — у Мексиці, англійська — у США, італійська — в Італії тощо. УАПЦ-Канонічна є всесвітньою церквою і богослужіння здійснюється мовою того народу, де воно відбувається.
Єпархії
- Київська єпархія
- Ужгородська єпархія
- Фастівська єпархія
- Житомирська єпархія
- Єпархія в Мексиці
- Єпархія в США
- Єпархія в Греції
- Єпархія в Італії
- Єпархія в Колумбії
- Єпархія в Бразилії
Критика
Вчення цієї релігійної організації забороняє шанування святих, поклоніння мощам, зокрема вважається, що Таїнство Євхаристії в інших православних церквах осквернене, так як звершується на «кістках мертвих святих». Очевидно, мається на увазі святі мощі в антимінсі. Тому замість святих мощей в антимінсах УАПЦ-к вшивається причасний хліб. Дозволяється шлюбний єпископат, доволі вільне ставлення до монашества, цьому свідчить особистий приклад патріарха Кулика. В звершені богослужіння відчутна різноманітність обрядових форм. Відео-лекції та повчання «Таємниці щасливого життя з Богом» мають дух дуалізму. Світ чітко розділяється між добром та злом. Для того, щоб попасти під милість Божу та жити в добрі слід читати певні молитви та навчитися спілкуватися з ангелами, в противному випадку людина повністю попадає під владу диявола. У лекціях Олега Кулика ангельський світ в особливій пошані і набагато частіше «патріарх» вчить звертатися саме до них, а не до Христа. Під час своїх повчань, він не дуже часто звертається до Святого Писання, і в результаті пропонується власна думка «патріарха», яка вважається беззаперечною істиною.
Див. також
Примітки
- Прес-реліз глави УАПЦ-Соборноправної митрополита Стефана (англійською). США: БРАМА. 1 листопада 2002. Процитовано 1 березня 2009.(англ.)
- Грамота висвяти митрополита Мойсея. Архів оригіналу за 24 березня 2012. Процитовано 1 березня 2009.(укр.)
- Указ про призначення митрополита Мойсея. Архів оригіналу за 24 березня 2012. Процитовано 1 січня 2009.(укр.)
- Лист від Митрополита Мефодія (Кудрякова) УАПЦ в Україні до Митрополита Михайла (Явчак-Чампіона) УАПЦ Південною і північною Америк (англійською). 7 лютого 2005. Архів оригіналу за 24 березня 2012. Процитовано 1 березня 2009.(англ.)
- Київський Митрополит Мефодій відвідав Америку (uage=англійською). США: БРАМА. 7 сентября 2005. Процитовано 1 березня 2009.(англ.)
- Ієрархія УАПЦ Північної і Південної Америки і Діаспори (англійською). Архів оригіналу за 24 березня 2012. Процитовано 1 березня 2009.(англ.)
- Пресс-центр УАПЦ-Соборноправной в Америке. Заява про визнання Митрополита Мефодія главою Церкви і про зречення від архієпархиі Митрополита Мойсея (англійською). Архів оригіналу за 24 березня 2012. Процитовано 1 березня 2009.(англ.)
- Митрополит Мойсей здивований рішенням єпископату УАПЦ-Соборноправної (укр.). Украина: РІСУ. 17 февраля 2004. Архів оригіналу за 23 грудня 2012. Процитовано 1 березня 2009.(укр.)
- Листи та відгуки на лекції владики Мойсея. Архів оригіналу за 27 червня 2013. Процитовано 1 березня 2009.(укр.)
- Прийняття єпископа Мексики Даниїла під Омофор Митрополита Мойсея. Архів оригіналу за 24 березня 2012. Процитовано 1 березня 2009.(укр.)
- Відбувся перший Архиєрейський Собор „Канонічної УАПЦ” (укр.). Украина: РИСУ. 15 октября 2004. Архів оригіналу за 22 грудня 2012. Процитовано 1 березня 2009.(укр.)
- Прес-конференція в УНІАН Митрополита Калістоса відносно факту переходу УАПЦ Діаспори під Омофор Митрополита Мойсея. Архів оригіналу за 24 березня 2012. Процитовано 1 березня 2009.
- Документи, що свідчать про перехід УАПЦ Діаспори під Омофор Митрополита Мойсея. Архів оригіналу за 24 березня 2012. Процитовано 1 березня 2009.(укр.)
- Постанова Всесвітнього Собору і акт інтронізації Патріарха Мойсея. Архів оригіналу за 27 червня 2013. Процитовано 1 березня 2009.(укр.)
- Інтронізація Патріарха Мойсея (відео) (укр.). 28 июня 2005. Процитовано 15 листопада 2010.
- Українська Автокефальна Православна Церква — Канонічна зводить Митрополита Мойсея в Патріархи (uage=англійською). Maidan. 25 июня 2005. Архів оригіналу за 20 листопада 2008. Процитовано 1 березня 2009.(англ.)
- У Софійському Соборі відбулася інтронізація Патріарха Української Автокефальної Православної Церкви Соборноправної (uage=російською). CREDO. 28 июня 2005. Процитовано 1 березня 2009.(англ.)
- Патріарха Мойсея підозрюють у зґвалтуванні