У Юсін

У Юсін (*吳有性, 1582 або 1592 1652 або 1672) китайський лікар часів падіння династії Мін й початку династії Цін, представник «школи епідемічних хвороб».

У Юсін
Ім'я при народженні У Юке 吳又可
Псевдо У Даньчжай 吳淡齋
Народився 1582 або 1592
Усянь
Помер 1652 або 1672
Усянь
Підданство династія Мін, династія Цін
Національність китаєць
Діяльність лікар
Magnum opus Q60993035?

Життя та творчість

Про нього відомо замало. Навіть дата точно невстановлена — з різницею в 10 років. Так саме й смерть. Народився у м. Усянь (в сучасній провінції Цзянсу). Усе життя провів у рідному місті. У 1641 році, коли в Китаї спалахнула потужна епідемія чуми, У Юсін намагався з нею боротися, водночас досліджуючи причини та прояви цієї хвороби. Виступав проти застосування наркотиків для лікування чуми, а пропонував дієти, холодну терапію та карантини, що значною мірою допомогло забезпечити Усянь від великої кількості смертей.

Він припустив, що чуму спричинюють не екзогенні метеорологічні патогени, а «шкідливі пневми» (лі ці 戾氣) на кшталт інфекційних чинників. Свої міркування У Юсін виклав у 1642 році в книзі «Вень і лунь» (瘟疫論, «Міркування щодо епідемії чуми»), в якій також описав різні ознаки проявів епідемічних хвороб, де навів різницю між тифом та чумою.

У Юсін вказував, що проникнення «шкідливих пневм» здійснюється через шкіру, рот і ніс, тяжкість хвороби залежить від їх кількості та якості, кожен вид хвороби пов'язаний із специфічним виглядом «шкідливої пневми», їхній вплив на людей і тварин відбувається по-різному. На думку У Юсіна завдання лікаря полягало в тому, щоб збільшити спротив, (імунітет) організму і послабити дію патогенів. Тому, зазначав він, деякі інфекційні хвороби можуть бути вилікувані травами. Крім того, для очищення організму, що полегшує боротьбу з інфекційними захворюваннями, корисні блювотні та проносні засоби. У Юсін також припустив, що «шкідливі пневми» були причиною натуральної віспи (доу 痘), яка мала широке поширення в епоху Мін.

Джерела

  • Croizier R.-C. Traditional Medicine in China: Science, Nationalism, and the Tensions of Cultural Change. Cambr. (Mass.), 1968. (англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.