Федеріко Ґравіна

Федеріко Карлос Ґравіна-і-Наполі (*Federico Carlos Gravina y Nápoli, 12 серпня 1756 9 березня 1806) іспанський адмірал часів Наполеонівських війн.

Федеріко Ґравіна
ісп. Federico Carlos Gravina y Nápoli
Народився 12 серпня 1756(17560812)
м. Палермо
Помер 9 березня 1806
м. Кадіс
·смерть від гангрени
Країна  Іспанія
Національність іспанець
Діяльність військова справа
Знання мов іспанська
Учасник Наполеонівські війни
Титул гранд
Посада адмірал
Військове звання Capitán General de la Real Armada Españolad
Конфесія католицтво
Рід Ґравіна
Батько Джованні Ґравіна-Монкада
Мати Леонора Наполі-Монтеапорто
Нагороди

Життєпис

Походив зі знатного іспанського родуа. Син Джованні Ґравіни-Монкади, герцога Сан-Мігель, іспанського гранда, та Леонори Наполі-Монтеапорто, принцеси Різетени. Втім насправді був позашлюбним сином іспанського короля Карла III.

Навчався в коледжі Клементіна в Римі. Потім закінчив морську школу в Картахені. У 1768 за допомоги свого стрийко Федеріко — посла Неаполітанського королівства в Іспанії — став гардемарином, записаний на службу до іспанського флоту. Служив мічманом на фрегаті «Санта-Клара», з якими мандрував до Бразилії. У 1777 році пережив кораблетрощу у затоці ла-Плата, втім зміг врятуватися. У 1778 році повернувся до Іспанії, де отримав звання лейтенанта. Того ж року брав участь у поході проти алжирських піратів.

1779 року очолив шебеку "Сен-Луїс. У 1779—1782 роках брав участь в блокаді Гібралтару. У 1782 році брав участь у битві з англійським флотом у Спартеля. Згодом брав участьу поході проти острова Менорка, яким володіли англійці. Відзначився у штурмі форту Сан-Феліпе. За це отримав підвищення до капітана.

У 1785 році призначається командувачем ескадри, з якою здійснив похід проти алжирських піратів. У 1788 році відправився до Стамбулу, доставивши османського посла Юсуфа-ефенді на батьківщину. У 1789 проведений в коммондори і незабаром призначений командиром фрегата «Пац», з яким здійснив подорож до генерал-капітанства Гватемала. У 1790 році очолив лінейний корадь «Пола», на якому брав участь в евакуації іспанської залоги з міста Оран.

З 1793 році призначається заступником командувача іспанським флотом, разом з британським адмінаром Самуелєм Гудом брав участь в бойових діях в районі Тулона, облозі замого міста. У 1793—1794 брав участь у військових діях проти Франції. Водночас відвідав англійське місто Портсмут, де вивчав військово-морську тактику і веденя бою. По поверненю очолив ескадру з 4 кораблів.

Після того як у 1796 році за Сан-Ільдефонським договором Іспанія стала союзником Франції, у 1803 році командував іспанською ескадрою, що брала участь у складі французького флоту в експедиції в Сан-Домінго.

У 1804 році призначається послом до Франціїі, як представник Іспанії був присутній на коронації імператора Наполеона I, відіграв значну роль в укладанні франко-іспанського союзу в січні 1805 року. Незабаром повернувсядо Іспанії, де його призначено командувачем іспанським флотом.

У лютому 1805 року з 7 судами приєднався до ескадрі адмірала Вільньова. Брав участь у битві при Ферролі. У жовтні того ж року командував іспанським флотом з 15 кораблів у складі об'єднаного франко-іспанського флоту, який зазнав поразки від британського флоту на чолі із Гораціо Нельсона у битві при Трафальгарі. Перебуваючи на флагмані — «Принц Астурійський»— проявив видатну хоробрість, вступивши в бій відразу з 3 англійськими кораблями. Під час бою був важко поранений, зумів відвести кораблі, що зумів дійти до Кадіса.

Помер від гангрени у 1806 році. Поховано в Пантеоні видатних моряків в Сан-Фернандо (Кадіс).

Джерела

  • Alan Schom: Trafalgar. Countdown to Battle 1803—1805. Penguin Books, London 1992. ISBN 0-14-011164-6
  • Arturo Pérez-Reverte: Cabo Trafalgar. Alfaguara, Madrid 2004. ISBN 84-204-6717-0 (liegt noch nicht in dt. Übersetzung vor).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.