Федіченко Никандр Михайлович
Никандр Михайлович Федіченко (4 листопада 1902, м. Катеринослав — ? 1988, Дніпропетровськ, СРСР) — кандидат технічних наук, доцент.
Біографія
Наділений вмінням перспективно мислити, Никард Михайлович передбачив, що процес індустріалізації країни потребує вирішення проблеми підготовки інженерних кадрів.
Тому він став одним із найактивніших поборників ідеї відкриття в Дніпропетровську — потужному індустріальному центрі та важливому транспортному вузлі — вищого навчального закладу системи Наркомату шляхів сполучення. Разом із групою однодумців у 1930 р. Н. М. Федіченко домігся прийняття рішення про створення Дніпропетровського інституту інженерів залізничного транспорту.
У роки першої п'ятирічки силами студентів, викладачів, робітників та службовців були побудовані навчальний корпус, гуртожиток, їдальня і житлові будинки. Протягом 3-4 років було влаштовано затишне інститутське містечко. Тоді в інституті працювали 62 викладача, у тому числі 5 професорів і 12 доцентів.
- З 1923 р. Н. М. Федіченко — учень Катеринославського технікуму шляхів сполучення;
- У продовж 1923—1925 р.р. очолював партосередок[1] технікуму.
- З 1927 р. обіймав посаду начальника навчального закладу.
- В 1929 р. здобув диплом інженера-механіка залізничного транспорту.
- У 1931 році в інституті (ДІІТ) відкрито аспірантуру, організовані три факультети: будівельний, механічний та електромеханічний.
- У 1933 році за успішну роботу по створенню матеріально-технічної бази і підготовку фахівців для залізничного транспорту ДІІТ нагороджено Почесною Грамотою ВЦВК СРСР.
- У 1934 році відбувся перший випуск 190 дипломованих інженерів. На ХVII з'їзді партії ДІІТ був названий одним з кращих серед вузів країни. У період Великої вітчизняної війни Н. М. Федіченко був одним з керівників ЦНДІ МШС (Експериментальна кільцева залізниця ВНДІЗТ), начальником Московського електро-механічного інституту залізничного транспорту (МЕМІІТ), а пізніше — начальником Новосибірського інституту шляхів сполучення. Н. М. Федиченко був почесним членом Вченої ради ДІІТу. Його заслуги як засновника ДІІТу настільки великі, що ми і прийдешнє покоління діітовцев не повинні забувати його ім'я.
- Уже в 1935 році ДІІТ визнається центральними освітянськими органами як один з найкращих молодих вузів країни. Діяльність Н. М. Федіченка була відзначена орденом Леніна.
- Але в житті Н. М. Федіченка сталися неприємності: його виключили з партії. А це означало в умовах 1937—1938 років, що в будь-яку хвилину його можуть заарештувати як ворога народу. Добре, що давні друзі попередили про підготовку арешту. Згодом він довів свою правоту, але в ДІІТ тоді не повернувся.
- З січня 1940 року він працює головним інженером міського комунального господарства. Під його керівництвом був розроблений генеральний проект реконструкції системи водопостачання та гідротехнічних споруд трамвайної мережі.
- У серпні 1941 року Федіченко повернувся на роботу до ДІІТу — став виконуючим обов'язки доцента по кафедрі «Паровози», але згодом виїхав до Москви. У роки Великої Вітчизняної війни Нікандр Михайлович працював у московському, новосибірському транспортних вузах, у центральному науково-дослідному інституті Міністерства шляхів сполучення. Але завжди вважав себе тільки діітівцем.
- У 1944 р. захистив кандидатську дисертацію. Працював начальником вищих інженерних курсів МШС.
- З вересня 1954 р. по грудень 1957 р. був ректором Новосибірського ІІЗТу (тепер — Сибірський державний університет шляхів сполучення).
На фасаді ДІІТу укріплена меморіальна дошка з бюстом першого директора ДІІТу Нікандра Михайловича Федіченка. Добрими очима «неистовьій Никандр» дивиться на молоде діітівське покоління і начебто промовляє: «Вчіться так, щоб марка ДІІТу завжди високо цінувалася не тільки в нашій країні, а й у світі».
Нагороди
Нагороджений орденами Леніна та «Знак Пошани» (1935)
Науковий доробок
Під його керівництвом був розроблений генеральний проект реконструкції системи водопостачання та гідротехнічних споруд трамвайної мережі. 12 червня 1941 року була затверджена характеристика Н. М. Федіченка, у якій партійні органи зауважили, що на новій посаді він зберіг свою діітівську енергію: «За час роботи на міському водопроводі за ініціативою і під керівництвом Федіченка Н. М. проведена велика науково-дослідна робота із застосування нових методів очищення води, що дозволило підвищити на 60 % обсяг фільтрованої води».
Примітки
- ПАРТОСЕРЕДОК – Академічний тлумачний словник української мови. sum.in.ua. Процитовано 27 березня 2020.