Франчакорта (вино)

Франчакорта (італ. Franciacorta) — італійське ігристе вино, виробляється у провінції Брешія. Має найвищу категорію якості — DOCG.

виноградник у Франчакорта
Пляшка Франчакорта

Історія

Франчакорта має порівняно нетривалу історію. Перший вінтаж цього вина був випущений у 1961 році виноробом Франко Зиліані (італ. Franco Ziliani) під назвою італ. Pinot di Franciacorta[1].

Технологія виробництва

Франчакорту виробляють за класичною технологією шампанізації (вторинна ферментація вина у пляшках). Дозволяється використовувати 3 сорти винограду Шардоне, Піно Бьянко та Піно Неро. Найбільш розповсюджене співвідношення — 85 % Шардоне, 10 % Пино Неро, 5 % Пино Бьянко.

Виноробна зона

Франчакорту дозволено виробляти у однойменній місцевості, яка знаходиться у западині, сформованій під час льодовикового періоду. Виноробна зона включає у себе наступні комуни: Паратіко, Капріоло, Адро, Ербуско, Корте-Франка, Ізео, Оме, Монтічеллі-Брузаті, Роденго-Саяно, Падерно-Франчіакорта, Пассірано, Провальйо-д'Ізео, Челлатіка, Гуссаго та частини комун Колоньє, Коккальйо, Ровато, Каццаго-Сан-Мартіно, Брешія[2]. Висока якість вина обумовлюється теруаром — гарним поєднанням клімату та ґрунтів. Альпи на півночі регіону захищають виноградники від холодних повітряних мас з Північної Європи. Вдень тут досить тепло, завдяки чому виноград гарно визріває, вночі — прохолодно, завдяки чому він не втрачає кислотність. Середня температура під час вегетації коливається досить слабко, завдяки впливу повітря з озера Ізео. Ґрунти мають структуру, яка гарно дренується[3].

Класифікація

За видами франчакорту поділяють на:

  • італ. Franciacorta NV (невінтажное вино) — являє собою купаж з врожаїв різних років. Випускається на ринок мінімум через 25 місяців після збору врожаю і півтора року вторинної ферментації в пляшці.
  • італ. Franciacorta Saten — версія вина, яку називають «біле з білого», заборонено використовувати сорти червоного винограду, дозволяються тільки Шардоне і Піно Бьянко в пропорції 50/50. Тиск в пляшці не перевищує 5 атмосфер, в результаті виходить делікатне слабогазоване вино, схоже на французький креман. Витримується в пляшці не менше двох років.
  • італ. Franciacorta Rose — рожеве вино, мінімум на 25 % складається з Піно Неро, вторинна ферментація триває від двох років.
  • італ. Franciacorta Millesimato мілезимне або вінтажне, мінімум 85 % ягід повинно належати до одного врожаю, випускається на ринок мінімум через 37 місяців після збору врожаю та 30 місяців вторинної ферментації в пляшці.
  • італ. Franciacorta Riserva — найкращі вина, витримуються в пляшці мінімум 5 років.

За вмістом цукру франчакорта поділяється:

Опис

Франчакорта — високоякісне вино, яке має гарну структуру, досить складний смак та букет. У букеті відчуваються тони смажених горіхів, карамелі, вершкового масла, червоних фруктів, зелених яблук, цитрусів. Піна м'яка, перляж тонкий. Смак може відрізнятись в залежності від виробника. Як і будь-який ігристе вино, франчакорту подають охолодженою до 8-10 °C, хоча для витриманих версій допускається температура близько 12 °C. Вживається як аперитив та дигестив, гарно поєднується з різноманітними стравами.

Примітки

  1. Франчакорта (Franciacorta) – итальянский ответ шампанскому(рос.)
  2. La motivazione per cui una piccolissima porzione del comune di Brescia (quello confinante con il comune di Gussago nella frazione "Mandolossa") rientra nel disciplinare, è dovuta al semplice fatto che il fiume Mella che lì passa faceva da confine naturale nella prima versione del disciplinare.(італ.)
  3. Франчакорта(рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.