Хадія

Хадія — середньовічне царство в Ефіопії, васальне у відношенні до імператорського дому.

Географія

Царство Хадія розташовувалось на південь від Блакитного Нілу та на південний захід від провінції Шоа. Держава отримала свою назву за іменем там народу хадія, що проживав там і спілкувався мовою семітсько-хамітської мовної родини. Близько 1850 року хадія проживали в околицях (на північному заході) озер Звай і Лангано в Ефіопії.

Історія

Царство Хадія вперше згадується у творі Кебра Нагаст (ч. 94), що дозволяє встановити його існування вже у XIII столітті. Інші ранні згадки — у творі арабського історика Шихаба аль-Умарі в середині XIV століття й у манускрипті, написаному в острівному монастирі на озері Гайк після завоювання Хадії імператором Ефіопії Амда Сейоном I. Пізніше, за правління останнього, цар Хадії, Амано, відмовив йому у покірності та прийняв іслам. Фанатичний християнин, негус Амда Сейон, виступив у похід проти Хадії та «покарав народ Хадії своїм мечем», винищивши частину її населення та зробивши рабами решту.

Під час правління імператора Зара Якоба правитель Хадії, гарад Махіко також підбурив заколот і відмовився підкоритись імператору. Зазнавши поразки, був усунутий, а намісником став його дядько Бамо. Махіко утік до Адалу, але був схоплений адальським воєначальником Мабраком та вбитий.

Ефіопські імператори часто брали дружин зі знатних родин Хадії. Так, відомою постаттю в історії Ефіопії є імператриця Єлені (14341468), дружина імператора Зара Якоба й дочка царя Хадії Мехмета.

Джерела

  • Braukämper, Ulrich. (1980), Geschichte der Hadiya Süd-Äthiopiens: von den Anfängen bis zur Revolution 1974, Wiesbaden: Franz Steiner Verlag (Studien zur Kulturkunde 50).
  • Braukämper, Ulrich. (2005), «Hadiyya Ethnography», in: Siegbert Uhlig (ed.): Encyclopaedia Aethiopica, vol. 2: D-Ha, Wiesbaden: Harrassowitz Verlag. pp. 961-963.
  • Braukämper, Ulrich. (2005), «Hadiyya Sultanate», in: Siegbert Uhlig (ed.): Encyclopaedia Aethiopica, vol. 2: D-Ha, Wiesbaden: Harrassowitz Verlag. pp. 963-965.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.