Харла (держава)

Харла — середньовічна африканська держава в Східній Ефіопії та Сомаліленді, що утворилася об'єднання протодержав народу харла. Підкорена у X ст. державою Шова.

Держава Харла
501  X ст.
Столиця Харлаа
Мови харла
Релігії поганство
іслам
Форма правління монархія
Історичний період Середньовіччя
 - Засновано 501
 - Ліквідовано X ст.

Історія

Знання переважно здобуто внаслідок археологічних розвідок. Доведено, що держава сформувалася на початку VI ст. Проте обставини цього достеменно невідомі. Внаслідок загарбницьких кампаній, розширили панування до Аденської затоки.

У першій половині X ст. після занепаду Аксуму триває боротьба з державою Загве і султанатом Шова. В результаті приблизно в 960-х роках останній підкорив Харлу.

Устрій

Столицею було місто Харлаа (неподалік від сучасного міста Харер, що являло собою великий міський центр, який займав площу близько 500 м зі сходу на захід та 900 м з півночі на південь, за винятком віддалених цвинтарів. Він складався з кількох елементів, включаючи центральний поселений район, майстерні, 3 ранні мечеті, криниці, довгі фортифікаційної стіни та кладовища на північ, схід та захід.

Економіка

Основу становили землеробство, скотарство (свинарство, вівчарство, вирощування великої рогатої худоби, віслюків та верблюдів), рибальство і торгівля. Певний час головним торгівельним конкурентом було Аксумське царство. Відомі торгівельні контакти з халіфатами Омейядів і Фатимідів, султанатами Айюбідів і мамлюків. Держава мала власну валюту.

Культура

До початку VIII ст. сповідувалося поганство. Потім починає поступово поширюватися іслам, насамперед через купців. Згодом мусульманами стали володаря Харли, а зрештою ісламізувалася решта населення. Існував власний календар.

Джерела

  • Gaastra, Jane. «Animal Economies and Islamic Conversion in Eastern Ethiopia: Zooarchaeological Analyses from Harlaa, Harar and Ganda Harla». Journal of African Archaeology: 24.
  • Belayneh, Anteneh (2014). «Ethnomedicinal plants used to treat human ailments in the prehistoric place of Harla and Dengego valleys, eastern Ethiopia». Journal of Ethnobiology and Ethnomedicine. 10: 18
  • Peacock, A.C.S (8 March 2017). Islamisation: Comparative Perspectives from History. Edinburgh University Press. ISBN 9781474417143.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.