Ходзьокі
Ходзьо́кі (方丈記, ほうじょうき, «Записки з келії») — пам'ятка японської літератури у жанрі дзуйхіцу 13 століття, періоду Камакура. Складана ченцем Камо но Тьомеєм близько 1212 року в одному сувої. Проткнута буддистською ідеєю непостійності людського буття, сповнена описів життя самітника і природи, яка його оточує. Написана японською абеткою каною та китайськими ієрогліфами.
Являє собою своєрідний щоденник, художньо забарвлений запис подій, свідком яких став його автор -- буддійський чернець родовитого походження Камо Чомей. Враховуючи, що він не брав участі в бойових зіткненнях Тайра і Мінамото, "Ходжьокі" вирізняє показана нейтральність викладу, а також унікальний для середньовічних джерел простолюдно-міщанський погляд "знизу" на наслідки політичних катаклізмів "нагорі". Водночас, у самому розпалі війни Тайра і Мінамото Камо Нагаакіра ще не був монахом, обіймав посаду придворного поета при імператорському дворі, тому, будучи особисто знайомий з багатьма політиками, державниками, чиновниками і полководцямз числа безпосередніх учасників подій, мав достатньо інформації для того, щоб давати самостійні виважені оцінки діям владноможуців у кризові часи внутрішніх смут і війн доби диктатури Тайра. Розчарований у кривавому хаосі навколишнього світу, Камо Чомей прийняв у 1203 році постриг, й тим самим убезпечив себе від необхідності підлаштовуватися під офіційну точку зору влади на події. Це робить його записки особливо цінними для істориків.[1]
Поряд із «Записками у подушки» Сей Сьонаґон і «Записками від нудьги» вважається шедевром японської літератури жанру дузйхіцу.
Примітки
- Рубель, В.А. (2011). Історія Середньовічного Сходу (українською). Київ: "Либідь". с. 72–182. ISBN 978-966-06-0608-1.
Джерела та література
- 方丈記 ; 徒然草(日本古典文學大系 30)/ 鴨長明著; 西尾實校注. 東京: 岩波書店, 1957.
- 鴨長明 : 閑居の人(日本の作家 17) / 三木紀人著. 東京: 新典社, 1984.
- 鴨長明全集 / 鴨長明著; 大曾根章介, 久保田淳編. 東京: 貴重本刊行会, 2000.
- Камо-но Темэй. Записки из кельи / Перевод со старояпонского Н. Конрада. «Классическая японская проза XI–XIV вв.»— М.: Худож.лит., 1988.
Посилання
- Ходзьо-кі (яп.)