Храм Карні Мата

Храм Карні Мата (гінді करणी माता मंदिर) індуїстський храм, що знаходиться в Індії на півночі штату Раджастан в містечку Дешнок за 32 км від Біканера. Він відомий за межами Індії, як храм щурів. У тому вигляді, в якому він існує зараз, храм був побудований махараджою Біканера Гангою Сінгхом. У 1999 році на гроші Кунданала Верма, ювеліра з Хайдерабада були добудовані величезні срібні ворота і мармуровий фасад храму. Вважається, що в храмі живе понад 20000 щурів. Підлога храму спеціально підігрівається, щоб ночами в холодну пору року щури не замерзали. У спеціальній кухні всередині храму браміни постійно готують їжу для щурів. Карні Мата вважається втіленням богині Дурги і шанується не тільки в Раджастані, але в Гуджараті, Мадх'я Прадеші, Пенджабі і Хар'яні. Кожного року, під час святкування Наваратрі тисячі паломників при ходять в Дешнок пішки.

Храм Карні Мата
करणी माता मंदिर
27°47′26″ пн. ш. 73°20′26″ сх. д.
Тип споруди індуїстський храм
Розташування  Індія, Дешнок
Засновник Махараджа Ганга Сінгх
Стиль раджпутський
Належність індуїзм
Епонім Karni Matad
Присвячення Karni Matad
Храм Карні Мата (Індія)
 Храм Карні Мата у Вікісховищі

Легенда про Карні Мату

Карні Мата — історичний персонаж. Вона народилася 2 жовтня 1387 року в селі недалеко від Джодхпура в родині поета з касти Чаран. При народженні їй було дано ім'я Нарі Бай. Карні Мата була, судячи з усього, одним з перших «живих богів» Індії. Майже всі храми, присвячені Карні Мата в Раджастані були побудовані при її житті. У храмах Карні Мата немає її зображення, але присутній відбиток її стопи.

За переказами, батьки віддали Нарі Бай заміж, але вона не жила з чоловіком і вмовила його взяти в дружини свою сестру. Карні Мата довго кочувала зі своїми послідовниками по землям Раджпутани. Врешті-решт вона зупинилася в Дешноку. У 1454 році, пасинок Карні Мати, Лакшман, потонув у ставку, коли намагався набрати води. За легендою, Карні Мата звернулася до бога смерті Ями, з проханням воскресити дитину. Яма довго не погоджувався, але, урешті-решт, піддався на умовляння і дав згоду на те, щоб всі передчасно померлі діти поетів і бардів (касти Чаран) після смерті не потраплятимуть до Ями, а братимуть тимчасовий притулок в тілах щурів, з тим, щоб потім знову втілитися в людському тілі. З тієї пори щури, шануються в Дешноку, як священні носії дитячих душ.

Карні Мата була «офіційним божеством» раджпутського клану Джодха, махараджів Джодхпура. Карні Мата благословляє Рао Джодха на завоювання Мандора і Аджмера. За переказами, Карні Мата таємничим чином зникла у віці 151 рsr під час стоянки каравану по дорозі з Джайсалмера в Біканер 21 березня 1538 року.

Білі щури

Білий щур у храмі Карні Мата

З усіх тисяч щурів в храмі, є кілька білих щурів, які вважаються особливо святими. Вони, як вважають, є проявом самої Карні Мата і її чотирьох синів. Вважається, що вони володіють особливим благословенням і відвідувачи покладають активних зусилль, щоб виманити їх зі сховку, пропонуючи прасад — солодку святу їжу.

Богослужіння

Храм відкривається для відвідувачів о 4.00 годині ранку. Священики виконують Мангла-Кі-Аарті і роздають бхог (спеціальну їжу) в богослужінні. Віруюючі здійснюють приношення щурам, які розгулюють по храму у великій кількості і вважаються благословенними.

Поради туристам

Приїхати в Дешнок можна з Біканера на таксі — 600—800 рупій з очікуванням, тук-туку — 300—400 рупій, або на автобусі — 20 рупій. Автобуси ходять в Дешнок кожні 10-15 хвилин в світлий час доби. Їхати на тук-туку не варто — автобуси їдуть набагато швидше. Деякі туристичні готелі пропонують екскурсії в Дешнок за 450—700 рупій. Вирушати в Дешнок, якщо Ви будете в Біканері взимку варто не раніше 11-12 годин. До цього часу щури відігріються і виберуться зі своїх укриттів. До 11 ще занадто прохолодно і щурів в храмі буде небагато. Вхід в храм безкоштовний, для фотозйомки потрібно купити квиток — 50 рупій за фото, 200 за відео. Вхід в храм дозволено лише без взуття. Взуття можна залишити в спеціальній камері схову. Підлога в храмі досить брудна, тому якщо Ви гидливі, запасіться бахилами або щільними носками, якщо немає — краще, набагато комфортніше ходити всередині без шкарпеток.

Галерея

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.