Хіда'ар

Хіда'ар (д/н — бл. 2304 до н. е.) — 11-й енсі-гал (верховний володар) Другого царства Марі близько 23202304 року до н. е. — за середньою хронологією, (за іншою хронологією — 2304—2295 до н. е., за короткою хронологією — 2213—2204 до н. е.)

Хіда'ар
Діяльність суверен

Життєпис

Якійсь родич енсі-галя Ні-зі. за час панування якого обіймав посаду збирача податків в одній з областей та мав титул лугаля («князя»). Спадкував Ікун-Ішару, який можливо був його небожем.

Спрямував усі зусилля заради відродження потуги Марі та взяття реваншу у протистоянні з Еблою. Спробував перетягнути на свій бік правителя міста-держави Хадду (неподалік кордо Марі), який був васалом Ебли. Для цього відправив посланця Шувара-вабара. Той спочатку начебто досяг успіху, але зрештою Хадду залишилося вірним еблаїтам. У відповідь малікум Ір'ак-Даму в союзі з державами Нагар і Кіш близько 2305 (2205 до н. е.) року до н. е. виступив проти Марі. Наступного року супротивники Хіда'ара захопили важливе місто Туттул. Зрештою у вирішальні битві біля Терки маріотське військо зазнало нищівної поразки. Побоюючись остаточного знищення енсі-гал відправив свого брата — Нене, — що уклав перемир'я в Теркі. Остаточно мирна угода була підписана в Еблі. При цьому, що досить незвичайно, в цих перемовинах брала дружина Хіда'ар — Баба — і син Ашігу. Марі поступилася новими землями супротивникам й зобов'язалася збільшити данину. В результаті вага держави в регіоні значно скоротилася, в торгівлі маріотів потіснили еблаїти.

Напевне невдовзі Хіда'ар помер. Трон отримав Ішкі-Марі.

Джерела

  • Alfonso Archi e Maria Giovanna Biga, A Victory over Mari and the Fall of Ebla, in Journal of Cuneiform Studies, vol. 55, The American Schools of Oriental Research, 2003, pp. 1-44
  • Jean-Claude Margueron, Mari and the Syro-Mesopotamian World, in Joan Aruz e Ronald Wallenfels (a cura di), Art of the First Cities: The Third Millennium B.C. from the Mediterranean to the Indus, Metropolitan Museum of Art, 2003, ISBN 978-1-58839-043-1.
  • William J. Hamblin, Warfare in the Ancient Near East to 1600 BC, Routledge, 2006, ISBN 978-1-134-52062-6.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.