Хіде-Мару

Хіде-Мару (Hide Maru) – транспортне судно, яке під час Другої Світової війни прийняло участь у операціях японських збройних сил в архіпелазі Бісмарка та на Соломонових островах.[1]

Історія
Японія
Назва: Хіде-Мару (Hide Maru)
Власник:
  • Tochigi Shoji
  • Імперський флот Японії
Будівник: Harima Zosensho
Закладений: 9 серпня 1929
Спуск на воду: 12 лютого 1930
Завершений: 26 березня 1930
Доля: 11 червня 1943 потоплене при слідуванні від Рабаулу на Трук
Основні характеристики
Тип: вантажне / судно для транспортування амуніції
Тоннаж: 5181 GRT
Довжина: 121 м
Ширина: 16,0 м
Двигуни: 1 паровий двигун потрійного розширення
Швидкість: 12 вузлів
11.06.43
Район потоплення Хіде-Мару

Передвоєнна служба

Хіде-Мару спорудили в 1930 році на верфі Harima Zosensho у Айой на замовлення компанії Tochigi Shoji.

15 серпня 1941-го судно реквізували для потреб Імперського флоту Японії та призначили для використання у перевезеннях амуніції. З 23 серпня по 18 жовтня Хіде-Мару пройшло необхідну модернізацію на верфі Osaka Iron Works.

Рейси у лютому – вересні 1942

Перші два місяці війни судно залишалось у Куре. 11 лютого воно вийшло звідси та здійснило рейс до Мако (важлива база японського ВМФ на Пескадорських островах у південній частині Тайванської протоки) та Давао (порт на філіппінському острові Мінданао). При повернені звідти до Куре судно 13 березня 1942-го було поцілене торпедою, котра, втім, не здетонувала.

22 квітня Хіде-Мару вирушило із Сасебо у другий рейс до Південно-Східної Азії та відвідало Кірун і Такао (наразі Цзілун і Гаосюн на Тайвані), а також побувало в Порт-Корбет на узбережжі північного В’єтнаму (чотири десятки кілометрів на північний схід від Хайфону). 5 червня судно прибуло в японський порт Моджі.

В наступні 4 місяці Хіде-Мару відвідало японські порти Вакамацу, Цуукумі, Йокогама, Куре, Кобе, Осака, побувало на Сайпані (Маріанські острови), Палау (важливий транспортний хаб на заході Каролінських островів), в Дайрені (наразі Далянь у Маньчжурії).

Рейс до архіпелагу Бісмарка

2 жовтня 1942-го судно вийшло з Куре та 11 жовтня прибуло на атол Трук на сході Каролінських островів (ще до війни тут була створена потужна база ВМФ, з якої до лютого 1944-го провадились операції у цілому ряді архіпелагів). 13 жовтня воно рушило далі разом зі ще двома транспортами під охороною есмінця «Юзакі». На переході есмінець відділився та повів одне з суден до острова Бугенвіль (Соломонові острови), тоді як інші транспорти конвою прибули до Кавієнгу (друга за значенням японська база в архіпелазі Бісмарка на північному завершенні острова Нова Ірландія), звідки 15 – 17 жовтня у супроводі тральщика W-22 здійснили перехід до Рабаулу – головної передової бази японців у архіпелазі Бісмарку, з якої провадились операції на Соломонових островах та сході Нової Гвінеї.

4 – 5 листопада Хіде-Мару також перейшло до Бугенвілю в порт Бука, де перебувало майже місяць, допоки 1 – 2 грудня не повернулось до Рабаулу (в цей період тривала багатомісячна битва за Гуадалканал, і захищені островами акваторії біля північного та південного завершень острова Бугенвіль активно використовувались японськими кораблями).

7 грудня 1942-го Хіде-Мару вийшло з Рабаулу та 14 грудня досягло Палау, а на початку січня 1943-го прибуло до Йокогами.

Рейс на Маршалові острови

21 січня 1943-го судно вийшло з Йокосуки до Маршалових островів, де воно відвідало атоли Малоелап, Мілі, Джалуїт, Еміджі, Кваджелейн. 11 березня Хіде-Мару вийшло з останнього та 21 березня повернулось до Японії у порт Йокогама.

Другий рейс до архіпелагу Бісмарка

8 квітня 1943-го судно вийшло з Йокогами у складі конвою №3408 та 18 квітня прибуло на атол Трук. 21 – 25 квітня воно разом із дещо переформованим конвоєм прослідувало до Рабаулу.

Розвантажившись у Рабаулі та прийнявши на борт пусті бочки, металевий лам і 98 пасажирів, Хіде-Мару 8 червня вийшло у рейс на Трук у складі конвою №2082. Невдовзі після опівночі 11 червня в районі за п’ять сотень кілометрів на південь від Трука підводний човен Silversides випустив із надводного положення 4 торпеди по Хіде-Мару, три з яких (за спостереженнями капітана субмарини) потрапили у ціль. Корабель ескорту попрямував до Silversides, проте витратив час на ухилення випущеної по ньому торпеди і човен встиг зануритись. Проведена далі контратака глибинними бомбами виявилась безрезультатною.

Через чотири з половиною години після торпедування Хіде-Мару затонуло, загинув один член екіпажу.[2]

Примітки

  1. Supply Ships. www.combinedfleet.com. Процитовано 14 грудня 2020.
  2. Japanese Ammunition Ships. www.combinedfleet.com. Процитовано 14 грудня 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.