Цеван Рабдан

Цеван Рабдан (16631727) — 5-й хан Джунгарії в 16971727 роках.

Цеван Рабдан
ᠼᠧᠸᠠᠩ
ᠠᠷᠠᠪᠲᠠᠨ
Народився 1663
Помер 1727
·вбивство
Країна Династія Цін[1]
Національність ойрат
Титул хунтайджі Джунгарії
Посада Хунтайджі
Термін 1697—1727 роки
Попередник Галдан Бошоґту-хан
Наступник Галдан-Церен
Конфесія ламаїзм
Рід Чорос
Батько Сенґе
Мати Ану-хатун
Брати, сестри Tseren Dondovd
У шлюбі з Кюнгу
Діти 2 сини

Життєпис

Боротьба за владу

Походив з ойратського племені чорос. Син Сенґе-хунтайджі та Ану-хатун. Народився у 1663 році. У 1671 році батька було вбито внаслідок змови. Того ж року стрийко Цеван Рабдана Галдан, перемігши змовників, захопив владу в Джунгарії. Невдовзі Цеван Рабдан разом з братом Соном-Рабданом повстав проти Галдан-хана, але зазнав поразки. Соном-рабдана було отруєно за наказом Галдана, а Цєван-Рабдан втік до Уч-Турфана.

У 1690 році, скориставшись війною галдан-хана проти імперії Цін, в якій джунгари зазнали низки невдач, а також відволіканням намісників Джунгарії на напади казахів, Цеван Рабдан захопив владу в державі. У 1691 році він зайняв Хамі і Турфан, перекрив перевали через гори Хангай, чим частково сприяв поразці Галдан-хана від китайських військ. Лише після смерті Галдан у 1697 році став офіційним володарем Джунгарії. 1698 року уклав мирний договір з китайським імператором Кансі, передавши тому дітей Галдан-хана.

Внутрішні справи

Продовжив господарські перетворення, сприявши розвиткуземлеробства і ремесел. За наказом хунтайджі зі збройових майстрів сформували спеціальну господарську одиницю - оток — під назвою Улуте. У цих майстернях спочатку робили ремонт зброї, а потім налагодили і власне виробництво. Були організовані спеціальні заводи-містечка з виробництва вогнепальної зброї та гармат, а потім мануфактури з виготовлення одягу, оборбки шкіри, господарського начиння. 1726 року було відкрито перший завод з виплавку чавуну — на узбережжі озера Тузкол.

Війни з казахами

Розпочав нову війну проти Казахського ханства. Приводом для цього були конфлікти казахів з Калмицьким ханством й напади на торгові каравани, що рухалися до Джунгарії. У 1698—1699 роках війська Цеван Рабдан завдали поразки казахам, у 1700 році за підтримки ходжей-«білогорців» приєднав Східний Туркестан і рештки Яркендського ханства до своїх володінь. При ньому Джунгарське ханство встановило дружні зв'язки Калмицьким ханством, розраховуючи на спільні дії проти Казахського ханства. Цеван Рабдана зміцнив центральну владу і економіку ханства, заохочуючи землеробство і розвиток ремесел, промислів і торгівлі.

У 1701 році внаслідок внутрішнього конфлікту в Калмицькому ханстві до Джунгарії прибуло 60 тис. калмиків, що значно зміцнило становище джунгарського володаря. У 1702 році казахи атакували Джунгарію й Калмицьке ханство, пограбувавши їх землі. У 1708 році здійснено значний похід джунгарів проти Казахського ханства, завдавши значного удару Старшому жузу. У 1709 році здійснено похід на Ташкент, що спричинило заворушення в Бухарському ханстві, де знать була невдоволена пасивністю правителя Убайдули. У 1710—1712 роках казахи перейшли у наступ, завдавши низки ударів Джунгарському ханству. Невдовзі після цього джунгари встановили владу над киргизами, спільно з якими виступили проти казахів. У 1714 році Казахське ханство знову здійснило похід проти Джунгарського ханства.

З середини 1710-х років війна проти Казахського ханства поновилася. У 1716 році Цеван Рабдан завдав казахам суттєвої поразки. 1718 року джунгари здійснили стрімкий похід до Сирдар'ї. На меті у них було захоплення ставки казахського хана Кайипа. У битві на річці Аягуз казахам було завдано важкої поразки. Але конфлікт з Китаєм завадив подальшому захопленню казахських володінь.

наприкінці 1722 року під час завершення мирних перемовин з Китаєм, Цеван Рабдан наказав таємно перекинути війська на захід. У лютому-березні 1723 року джунгарське військо раптово атакувало жузи казахів, які не чекаючи нападу майже не чинили спротиву. Джунгарами було захоплено міста Сайрам, Шаш, Андіжан і Туркестан. Частина населення Старшого жуза відкочувала до Фергани і Паміра, інші казахські беки рушили на захід, тиснувши на калмиків і башкир, що викликало занепокоєння російської влади. Ці події стали відомі серед казахів як «Роки великої біди» (Актабан шубринди). Водночас було завдано суттєвого розорення каракалпакам, багато з яких вимушені були тікати. Було встановлено зверхність джунгарського хана над Старшим і Середнім жузами, а також містами Самарканд і Ходжент. Кордон впливу джунгарів простягнувся до Сирдар'ї. Також бухарський хан Абдулфеїз вимушений був укласти військовий союз із Джунгарією. Крім того, киргизи визнали зверхність джунгарського володаря.

Стосунки з Китаєм

З 1703 року став приймати цінських посланців, що намагалися дипломатичним шляхом змусити Цеван рабдана визнати зверхність династії Цін. Правитель Джунгарії відповідав ухильно, бажаючи виграти час для зміцнення держави, а насамперед відновлення військової потуги.

У 1710 році починаються сутички з китайцями в боротьбі за оазу хамі. Цеван Рабдан в цей же час вимушений був боротися проти казахів, що ускладнило становище Джунгарії. З 1712 року китайський імператор Кансі вирішив знищити Джунгарію. У 1712—1714 роках відправляв посольства до російського імператора Петра I щодо спільних дій проти Цеван Рабдана, намагаючись не допустити продажі вогнепальної зброї до Джунгарії.

У 1716 році, скориставшись боротьбою Лхазван-хана, вождя хошоутів, у Тибеті, рушив на допомогу лхасцям. 1717 році ойратського 6-тисячне військо завдало останньому поразки й захопило більшу частину Тибету. Потім ойрати спробували захопити Келсанго Ґ'яцо (майбутнього Далай-ламу VII), проте зазнало поразки від китайських військ, що підтримували Келсанго. У відповідь джунгарці сплюндрували Лхаси, чим втратили підтримку тибетців. У 1718 році у битві на річці Салуін ойрати завдали поразки цінським військам. Але до 1720 року вимушені були відступити з Лхаси, оскільки китайське військо вдерлося до джунгарських володінь, завдавши поразки ойратам в битві біля Урумчі.

Згодом Цеван Рабдан опинився у складній ситуації, оскільки китайські війська мали фактичну змогу захопити Джунгарії. Тому хан вдався до дипломатії. Він намагався визнанням залежності від Російської імперії, яка з огляду на можливості останньої була б суто номінальною, перешкодити подальшій війні з імперією Цін. Але у 1722 році помирає Кансі, а новий китайський імператор Їньчжень запропонував мирні перемовини. У 1724 році Цеван Рабдан уклав мирний договір, за яким визнав владу імперії Цін над Тибетом і Західною Монголією.

Стосунки з Російською імперією

Разом з боротьбою в Тибеті та проти казахів, Цеван рабдан вимушений був протистояти російській експансії. У 1715 році генерал-майор Іван Бухгальц на виконання імператорського наказу розпочав підготовку будівництва фортець уздовж Іртиша. Незадоволений появою російських військ, Цеван Рабдан став вимагати від І.Бухгольца залишити джунгарські володіння, а коли останній не послухався, 10 лютого 1716 року напав на Ямишевську фортеця з 10-тисячним військом і відбив стадо коней. Почалася зимова блокада фортеці, в якій від голоду і хвороб загін російських втратив 2300 осіб. Надіслані на допомогу загони і провізія перехоплювалися джунгарами, а Бухгольц виявив пасивність в обороні. Так, повністю потрапив в полон караван з 700 осіб з продовольчим обозом і 20 000 карбованців на платню, а також 600 купців з Тобольська, Тари і Томська. Тоді ж було захоплено шведського сержанта Іоганна Густава Рената, що став військовим радником джунгарського володаря. У 1716 році Бухгальц знищив фортецю і відступив до омі, де закінчувалися кордони Джунгарії. Тут було зведено Омську фортецю (майбутній Омськ).

У 1720 році інший російський військовик Іван Ліхарьов розпочав зведення Усть-Кам'яногорської фортеці. Цеван Рабдан виступив проти нього, але росіян завдяки дипломатії зумів запевнити джунгарського хана у мирних намірах. Внаслідок чого фортецю було зведено, зміцнивши позиції російської імперії в цій області. Втім того ж року спроба росіян зміцнили владу біля озера Зайсан завершилося поразкою від джунгар на чолі із Церенг Дондубом.

Втім погіршення відносин з Китаєм, особливо поразки в Тибеті та на північному сході Джунгарії змусило Цеван рабдан відновити мирні стосунки з Російською імперією. 1721 року він спрямував свого посланця Борокургана до імператора Петра I з проханням прийняти Джунгарію в російське підданство. Але розпочаті перемовини з цінською адміністрацією 1722 року поклали край цій спробі. Втім стосунки з Росією до кінця життя Цеван Рабдана залишалися мирними.

Смерть

У 1727 році Цеван Рабдана було вбито буддистським ченцем в якості помсті за дії джунгарських військ в Тибеті й Лхасі, зокрема. За іншою версією, його отруїла дружина Седерджаб, оскільки та була невдоволена рішенням хана заповісти владу сину від іншої дружини. Новим правителем став син загиблого Галдан-Церен.

Родина

1. Дружина — Кюнгу, донька Даян-хана, хана хошутів з Центрального Тибету

Діти:

2. Дружина — Седерджаб, донька калмицьуого хана Аюки

Діти:

  • Лоузан-Шуну-батир
  • Бойталак, дружина: 1) Данчжуна, сина Лхавзан-хана; 2) тайджі хойдів. Мати Амурсани, останнього джунгарського правителя.

Джерела

  • Smith, Warren W. (1997). Tibetan nation: a history of Tibetan nationalism and Sino-Tibetan relations. Westview Press. ISBN 978-0-8133-3155-3.
  • Mullin, Glenn H. (2000). The Fourteen Dalai Lamas: A Sacred Legacy of Reincarnation. Clear Light Publishers. ISBN 978-1-57416-092-5.
  • Peter C. Perdue, China Marches West: The Qing Conquest of Central Eurasia, Cambridge (Massachusetts), Belknap Press of Harvard University Press, 2005


  1. China Biographical Database
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.