Цей ідеальний день

«Цей ідеальний день» (англ. This Perfect Day) — роман — антиутопія 1970 року, американського письменника Айри Левіна. У 1992 році Айра Левін отримав за цей роман премію «Прометей».

Цей ідеальний день
англ. This Perfect Day
Жанр фантастика
Автор Айра Левін
Мова англійська
Опубліковано 1970
Видавництво Random House
ISBN-13: 978-2-290-33285-6
ISBN-10: 2-290-33285-2

Анотація роману

Світле майбутнє вже настало: від кожного члена суспільства по його здібностям, кожному — по його потребам. Гігантський комп'ютер керує всіма сферами життя, не даючи порушити рівновагу, викорінюючи злочинність. Чотири імені для дівчаток, чотири імені для хлопчиків, уніфікована зовнішність. Для зниження агресії, кожен житель раз у кілька тижнів отримує ін'єкції спеціальних препаратів. Вважаєте, що це історія про рай на землі? Ні. Це історія про людину, яка спробувала кинути виклик системі.

Сюжет

Роман описує ідеальне суспільство, в якому переможені страх, ненависть, агресія, насильство, заздрість, егоїзм та інші людські пороки. Суспільство, в якому всі його члени щасливі і живуть заради суспільства, а не задля себе. Громадяни називають своє товариство «Родина». Досягається все це за допомогою спеціального лікування, яке прописується кожному без винятку жителю. Всі члени «Родини» рівні. Індивідуальність, як прагнення виділитися із загальної маси суспільства, засуджується і вважається хворобою. В суспільстві постійно йдуть медичні та генетичні дослідження з метою універсалізації членів «Родини» та створення абсолютно однакових людей. Управляється товариство за допомогою комп'ютера «Унікомп». Комп'ютер приймає всі ключові рішення в житті людей: вказує кожному членові Родини його майбутню професію, місце роботи, призначає додаткове лікування «хворим» членам, видає дозвіл на отримання тих чи інших речей в магазинах і навіть вказує які одружені пари будуть мати дітей, а які ні. Кожному призначається консультант, який виступає деякою мірою як наставник, духівник, і агент УДО; порушення проти «братів» і «сестер», які ти зробив сам, або знаєш, що зробили інші повинні бути повідомлені на щотижневій сповіді. Кожен носить постійний ідентифікації браслет, який взаємодіє з точками доступу, які працюють як сканери, які кажуть «членам сім'ї», де їм дозволено йти і що їм дозволено робити. У віці близько 62 років, кожна людина помирає, імовірно від передозування рідини лікування. Навіть опозиція проти такого життя. Є і такі, кому пощастило бути стійкими до препаратів, або ті, хто навмисно змінив свою поведінку, щоб уникнути сильних доз деяких препаратів, і хто, отже, прокинувся «чистим», і побачив що життя виявляється далеким від ідеального. І тут з'являються персонажі, які починають шукати шляхи, щоб проявити свою індивідуальність і стати хоч трохи вільними. У романі показане життя людини по імені Лі РМ 35М 4419, який протягом багатьох років страждав від своїх «хвороб» — індивідуальності, егоїзму, почуття провини.

Персонажі

Головні герої

Лі РМ 35М 4419: дитиною, він отримує таку ж освіту, як і всі інші. Він, отже, не має жодних підстав, щоб повстати проти «Унікомпа». Це його дід відкриває йому очі на штучність світу, де він живе. Для цього, дід, просить лише думати. Ідея незбагненна в світі «Унікомпа», де людина не може зробити свій вибір.
Ганна SG38P2823: член групи повстанців, очолюваної Королем. Його товариш. Лі РМ 35М 4419 потрапляє під її чарівність. Друга половина книги, описує на їхні стосунки і їх дослідження островів, вільних від панування «Унікомпа».

Другорядні персонажі

Карл WL35S7497: другий персонаж після діда, який призводить головного героя замислюватися про світ «Унікомпа». Студент-генетик, він витрачає свій вільний час на малювання.
Ісус HL Король : голова медичного центру, але, в основному, лідер групи заколотників, частиною якої є головний герой. Ісус HL знає про існування світу, поза Унікомпа.

Відгуки

Черрі Вайлдер, обговорюючи Цей чудовий день заявив, що в романі «ідеологія „утопії“ слабка, але якість тексту і рівень винаходу є високими».[1] Девід Прінгл надав Цьому чудовому дню дві зірки з чотирьох, і описав книгу як "гладко-письмовий звіт про чудовий новий світ Хакслі, в якому не вистачає оригінальності, але разом написано дуже професійно ".[2]

Посилання

Примітки

  1. Cherry Wilder, «Levin, Ira» in Twentieth-Century Science-Fiction Writers by Curtis C. Smith. St. James Press, 1986, ISBN 0-912289-27-9 (p.443-4).
  2. David Pringle, The Ultimate Guide To Science Fiction. New York: Pharos Books: St. Martins Press, 1990. ISBN 0886875374 (p.318).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.