Цементобетонне дорожнє покриття

Цементобето́нне доро́жнє покриття́ — удосконалене покриття капітального типу, монолітне, що споруджується з цементобетонних сумішей, які ущільнюються на місці робіт, або збірне покриття із залізобетонних плит[1].

Є два основних типи конструкцій дорожнього одягу (КДО) – нежорсткий (асфальт) і жорсткий (цементобетон)[2]. Перше асфальтове покриття в Європі було прокладене в 1837 році, а цементобетонне - у 1888 році[3].

Основа цементобетонного покриття складається з подрібненого щебеню, асфальтобетону та зв'язуючої суміші. На поверхні двошарове бетонне покриття, верхній шар з так званим відкритим щебенем[3].

Цементобетонні дороги у світі

Історично склалося, що при будівництві доріг перевага віддавалася асфальтовим дорогам, що давало економічний виграш у короткій перспективі. Проте з часом частка доріг з цементобетонним стала зростати. Цьому сприяло як зниження їх вартості будівництва та їх довговічність. При будівництві або реконструкції автострад все більше використовується цементобетон. Так у Чехії це становить 65% автострад, Австрії і Великій Британії - 50%. У Бельгії бетонні автостради становлять 40%, а 60% нових місцевих доріг мають таке покриття[3].

Станом на 2017 рік частка доріг з цементобетонним покриттям у Німеччині становить 42 %, Чехії - 22 %, Бельгії - 17 %, Великій Британії та Франції - 10 %, Україні - 1 %[4].

Переваги і недоліки цементобетонного покриття

У порівнянні з асфальтобетонним покриттям цементобетонне має такі переваги[3][4]:

  • довговічність (термін експлуатації у 2,5 - 3,5 раза більший);
  • витрати на обслуговування у перші роки порівняна з асфальтобетонним і мало зростає в наступні, тоді як асфальтобетонного збільшується в рази;
  • собівартість будівництва зменшується з роками, а асфальтобетонного зростає;
  • витримує значно більше навантаження на вісь транспорту, що дає відсутність явища «колії»;
  • зменшення гальмівної відстані;
  • краща видимість у темний час доби.

До недоліків відносяться:

  • більший час перекриття доріг при будівництві;
  • жорсткі вимоги до будівництва для отримання якісної дороги, тому що частковий ремонт дуже дорогий.

Примітки

  1. Термін «Покриття цементобетонне». Термінологія законодавства (станом на 25.06.2019). Верховна Рада України. Процитовано 28 червня 2019.
  2. Правда та вигадки про бетонні дороги: чи допоможуть вони Україні. VoxUkraine. 8 вересня 2016. Процитовано 28 червня 2019.
  3. Саницький, Мирослав. Перспективи використання цементобетону для будівництва та експлуатації доріг місцевого значення. Асоціація міст України. Процитовано 28 червня 2019.
  4. Бетонні дороги – реальність для України. Думки експертів про головне (ІНФОГРАФІКА). Build Portal. 23 листопада 2017. Процитовано 28 червня 2019.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.