Цзен Цзін

Цзен Цзін (*曾鯨, бл. 1568 —між 1547 та 1650) — китайський художник-портретист часів династії Мін.

Цзен Цзін
Портрет Цзен Цзін
Ім'я при народженні 曾鯨
Псевдо Цзен Бочень 曾波臣
Народився бл. 1568
Путянь, Фуцзянь
Помер між 1547 та 1650
Нанкін
Підданство династія Мін
Національність китаєць
Діяльність художник
Жанр портрет

Життєпис

Народився у м. Путянь (провінція Фуцзянь). Замолоду виявив хист до малювання. Після навчання перебрався до Нанкіну, тут багато приймав замовлень. Разом з тим час від часу подорожував країною, відвідуючи міста Нінбо, Гуанчжоу, Ханчжоу, Учжень, Сунцзян. Уславився як портретист на всю імперію. У нього замовляли портрети представники знаті, заможні містяни, а також інші художники, зокрема Дун Цичан, Хуан Даочжоу, Ван Шимінь, Лу Цзянь. Помер у Нанкіні між 1647 та 1650 роком.

Творчість

Портрет Ван Шиміня

Одним з перших поєднав у творах жанру жень-у досвід китайського живопису з європейською художньою манерою, яка стала відома в імперії Мін завдяки діяльності західних місіонерів, що показали 1579 році в Гуанчжоу гравюри картин італійських художників. Створений Цзеном у 1616 році вертикальний сувій «Ван Ши-мінь сяосян ту» (王時敏小像圖, шовк, туш, фарби 64 × 42,3 см) відобразив його молодшого сучасника Ван Ши-миня, відомого пейзажиста. Портрет показує використання традиційної площинної манери малювання у зображені фігури на білому фоні і європейського об'ємного («опукло-увігнутого») методу в зображенні очей і обличчя.

Запропонований Цзен Цзіном малювальний стиль, що свідчив про новизну завдяки дуже тонкому відбору та делікатному використанню в руслі китайській традиції можливостей західної техніки малюнка, знайшов визнання у сучасників майстра, а згодом отримав розвиток у цінський період — утворилася так звання «школа Бочень», найвідомішим представником якої був Сі Бінь.

Джерела

  • Yang Xin, Richard M. Barnhart, Nie Chongzheng, James Cahill, Lang Shaojun, Wu Hung. Three Thousands Years of Chinese Paintings. Yale University Press. pp. 243—246. ISBN 978-0-300-07013-2.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.